Az Ukrajnából érkezők baráti helyre jönnek, Magyarországon barátok várják őket - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, amikor határszemlét tartott szombaton a magyar-ukrán határon Beregsurányban.
Csecsen fegyveresek harcolnak az oroszok oldalán Ukrajnában
Ezt közölte az interneten szombaton feltett videofelvételen Ramzan Kadirov, a dél-oroszországi Csecsenföld elnöke, Vlagyimir Putyin orosz elnök szövetségese, aki felszólította az ukránokat, hogy döntsék meg a kormányukat.
Kadirov közölte, hogy a csecsen erőknek eddig nem volt veszteségeik. Hozzátette, hogy az oroszok könnyen bevehetnék az ukrajnai nagyvárosokat, köztük Kijevet, de az a feladatuk, hogy kíméljék az emberéleteket.
“Putyin elnök helyes döntést hozott, és minden körülmények között teljesítjük a parancsait” – mondta Kadirov.
További részletek ITT!
Szijjártó Péter New Yorkban tárgyal a béke érdekében
Szijjártó Péter szombaton New Yorkban az ENSZ vezetőivel tárgyal arról, hogy az ENSZ miként járulhat hozzá egy mielőbbi orosz-ukrán közvetlen tárgyaláshoz a béke érdekében. A külgazdasági és külügyminiszter az M1 aktuális csatornának adott nyilatkozatában közölte, eddig egy magyar nemzetiségű elhunytról tudnak.
A tárcavezető kifejtette, napközben Abdulla Shadiddal, az ENSZ-közgyűlés elnökével és Rosemary A. DiCarloval, az ENSZ főtitkár-helyettesével találkozik.
Szijjártó Péter közölte, magyar idő szerint szombat délelőtt a NATO-együttműködésért felelős ukrán miniszterelnök-helyettessel, valamint az ukrán elnöki adminisztráció vezetőivel egyeztetett, akiknek ismertette New York-i programját.
Aláhúzta, az ENSZ-vezetőit arra kéri, járjanak közre az orosz félnél, hogy vállalják a tárgyalást az ukrán oldallal, hogy minél előbb béke lehessen.
Kiemelte, a magyar emberek békét szeretnének, Magyarország pedig abban érdekelt, hogy minél előbb véget érjen a háború és béke legyen a szomszédságában.
Harkiv megyében civileket szállító buszra lőttek, áldozatok
Polgári személyeket szállító buszra lőttek az orosz erők szombaton a kelet-ukrajnai országrészben lévő Harkivtól nem messze. Egy ember meghalt, 14-en megsérültek – mondta el az egyik helyi tisztségviselő.
Az incidensről Volodimir Macokin, a Harkiv megyei Izjum város alpolgármestere tájékoztatta a Szuszpilne hírportált. A busz a Harkiv és a megyeszékhelytől délkeletre fekvő Izjum közötti autópályán haladt, amikor a Harkivtól mintegy 75 kilométerre fekvő Volohovir Jar településnél támadás érte.
Egyre többen érkeznek Magyarországra Ukrajna belsejéből
A határmenti magyar településeken azt tapasztalják a helyi önkormányzatok, hogy egyre többen érkeznek Magyarországra Ukrajna belsejéből.
Biri Sándorné, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Barabás község alpolgármestere az MTI tudósítójának szombaton elmondta: a harcok kezdete után elsősorban a kárpátaljai magyarok érkeztek. Mostanra viszont többségében ukránok kérnek segítséget tőlük, olyanok, akikkel nem tudnak magyarul beszélni.
Értük nem is Magyarországról, hanem Lengyelországból, Csehországból és Szlovákiából érkeznek, ezekben az országokban dolgozó rokonok ismerősök.
A többi településhez hasonlóan Barabáson is átmeneti szállást rendeztek be a helyi művelődési házban. A színházteremben 50 tábori ágyat állítottak fel segélyszervezetek segítségével.
Hiányról és „vágtató árakról” számolnak be az Ukrajnából menekülők
Élelmiszer-, üzemanyag- és készpénzhiányról, napról-napra megduplázódó árakról számolnak be azok az Ukrajnából menekülők, akik szombaton érkeztek a lónyai határállomásra Kárpátaljáról.
Egy somi nő, aki karon ülő gyerekkel és idősebb lányaival várakozott a határátkelőnél arra, hogy a rokonai továbbszállítsák, az MTI tudósítójának elmondta, hogy amíg az orosz hadművelet előtt 18 hrivnya volt egy kilogramm liszt, egy nappal később már 40 hrivnyát kértek érte.
A készpénz eltűnt az automatákból, az élelmiszer az üzletekből, a bankok bezártak és még a számláikat sem tudják befizetni – sorolta.
A haranglábi benzinkút kezelője, aki már átjutott magyar útlevelével Magyarországra, arról számolt be, hogy miközben a támadás előtt, átszámítva napi 30-40 ezer forint volt a forgalmuk, a hadművelet kezdetének napján 1,2 millió forintnyi hrivnyáért adtak el üzemanyagot, és ki is merültek a készletek. Ő szombaton a lónyai átkelőnél várta Magyarországra tartó öccsét, aki már meg is kapta a behívóját. Arról is beszámolt, hogy Papiban, ahol lakik pánik tört ki, miután légiriadó-gyakorlatot tartottak, ám erről nem értesült a lakosság nagy része.
A határátkelőn folyamatosan áramlanak az emberek. Sokan gyalog, nagy batyukkal, a gyerekeiket a karjaikban cipelve jönnek át és a határállomás után az út mellett várják, hogy elvigyék őket.
A lónyai önkormányzat konvojokat szervez az emberek elszállítására és művelődési házban, illetve a reformtus egyház épületében szállásolják el a menekülőket.
Mint azt Nagy Ernő, Lónya polgármestere az MTI-nek elmondta: az elmúlt napokban 300-400 ember elhelyezéséről kellett gondoskodniuk ideiglenesen. Saját erőből élelmiszert vásároltak, illetve a helyi szociális konyhán főznek a menekülők számára.
Ugyanakkor tevékenyek a segélyszervezetek is: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Református szeretetszolgálat és a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai is a helyszínen vannak. Utóbbi segítségével tábori ágyakat állítottak fel a község tornatermében, a Magyar Vöröskereszt pedig tábori sátrat hozott.
Folyamatosan érkeznek az önkormányzathoz a helyi élelmiszer és ruha felajánlások, sokan pedig segítenek a menekülők szállításában – mondta a polgármester.
A lónyai határátkelő minden nap este 7 óráig tart nyitva, ám az Ukrajnából menekülő tömegek miatt este 11 óráig meghosszabbították a nyitvatartását.
Már magyar áldozata is van az orosz-ukrán háborúnak
Már kárpátaljai magyar áldozata is van a háborúnak. A Magyar Nemzet kárpátaljai hírportálok információja alapján azt írta, az elhunyt magyar katona a 29 éves Kis Sándor, aki az ukrán haditengerészetnél szolgált, és Ocsakovnál esett el. A katona halálhírét a felesége jelentette be a közösségi oldalán. Két gyermeket hagyott hátra. A hírről az M1 Híradójában is beszámoltak.
A tengerész – aki 18 évesen, 2012-ben vonult be katonának – a Krím-félsziget megszállására irányuló orosz műveletek során az egyik ukrán hadihajón teljesített szolgálatot, amelyet utolsóként foglaltak el az orosz katonák. Az ukrán tengerészek hősies helytállásáról film is készült, amelyben Kis Sándor epizódszerepet játszott.
A másik elesett katona a munkácsi Bilak Vaszil mindössze 22 éves volt – írták.
Orbán: az Ukrajnából érkezők baráti helyre jönnek
Az Ukrajnából érkezők baráti helyre jönnek, Magyarországon barátok várják őket – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök, amikor határszemlét tartott szombaton a magyar-ukrán határon Beregsurányban.
A kormányfő a rögtönzött sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy egyelőre a frontvonalak Magyarországtól távol húzódnak, ám fel kell készülni arra, hogy Kárpátalján is lesznek katonai cselekmények.
“Tehát, ahogy közeledik Magyarországhoz az összecsapások vonala, úgy kell egyre fegyelmezettebbnek lennie a katonáknak, a polgármestereknek”- mondta.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A győriek is segíthetnek – a gyűjtőpontok címe a cikkben!
Kárpátaljáról rengeteg magyarnak kellett elmenekülnie már eddig is. Az ország összefogott értük, s természetesen a győriek is.
Csaknem kétszáz ukrán halt meg, köztük gyermekek
Az orosz hadműveletek eddig 198 ember halálát okozták, köztük három gyermekét – közölte Viktor Ljasko egészségügyi miniszter szombaton.
A Facebookon közzétett bejegyzésében a tárcavezető arról is tájékoztatott, hogy a halálos áldozatokon kívül 1115 sebesültje is van a támadásoknak, köztük gyermekek is.
Ljasko hangsúlyozta, hogy egyetlen kórházat sem zártak be, mindenki dolgozik, az orvosi ellátás biztosított. Az egészségügyi minisztérium jelenleg azon dolgozik, hogy golyóálló mellényekkel lássa el az orvosokat – tette hozzá.
Vitalij Klicsko kijevi polgármester közölte, hogy szombat reggeli adatok szerint a fővárosban 35-en sebesültek meg, köztük két gyermek.
A városvezető hangsúlyozta, hogy Kijevben orosz csapatok nincsenek, de működnek csoportok, amelyeket szabotőrcsoportokként említett.
“Az óvóhelyeken a legbiztonságosabb tartózkodni, mert az ellenség a levegőből támad” – írta közleményében Klicsko.
A polgármester figyelmeztetett, hogy a katonaság, a rendfenntartók és a területi védelem alakulatai ellenőrző pontokat létesítettek városszerte, így korlátozott és nehézkes a mozgás Kijevben. Ugyanakkor a közösségi közlekedés felelős vezetői elegendő járatot indítanak ahhoz, hogy a város létfontosságú infrastrukturális létesítményeinek dolgozói eljuthassanak a munkahelyükre.
Klicsko később a Telegram üzenetküldő portálon tudatta, hogy a metró leállította a közlekedést, és kizárólag óvóhelyként működik.
Kijevben szombat délelőtt 11 óra körül ismét megszólaltak a légvédelmi szirénák. A város központjában távoli robbanások robajai voltak hallhatók.
Az EU azzal támogassa meg Ukrajnát, hogy perspektívát nyújt neki a tagságra!
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombati Twitter-bejegyzésében felszólította az Európai Uniót, hogy nyújtson konkrét perspektívát Ukrajnának az EU-tagság elnyerésére, ezzel támogassa az orosz támadás sújtotta országát.
A Magyar Honvédség a békét őrzi
Magyarországon nincsen háborús helyzet, béke van, és a Magyar Honvédség ezt őrzi, ezért járőröznek a katonák folyamatosan a magyar-ukrán határ közelében. A térségbe települt egységek feladata kettős. Egyrészt segíteni a Belügyminisztérium erőit az esetleges humanitárius helyzet kezelésében, illetve minden eszközzel szavatolni az ország és a magyar emberek biztonságát.
Mivel a Magyar Honvédségnek fel kell készülnie minden eshetőségre az ország és az állampolgárok biztonságának garantálására érdekében, ezért a következő napokban is folytatódik a katonák és a haditechnikai eszközök átcsoportosítása, gyakorlatozása, járőrözése.
Bízzanak a Magyar Honvédségben, a katonáink szakszerű, hozzáértő munkájában! – írja a honvedelem.hu.
„Mi győriek maradjunk inkább béke pártiak!” – a győri polgármester közleménye
Az Ukrajnában kirobbant háborúval kapcsolatban dr. Dézsi Csaba András Győr polgármestere a hivatalos Facebook oldalán posztolt egy közleményt, amelyben többek között azt írja: „Mi győriek maradjunk inkább béke pártiak!”
Puszta kézzel akarta megállítani egy férfi a katonai konvojt – VIDEÓ!
❗️A Ukrainian throws himself in front of Russian equipment to stop the occupiers
— NEXTA (@nexta_tv) February 25, 2022
All of #Ukraine is defending its country from the occupiers.
The ground forces of the Ukrainian Armed Forces report that the #Russian military has suffered more than a thousand casualties today. pic.twitter.com/Vg09n5G2rC
Az orosz állami médiát korlátozta a Meta
Az orosz állami média nem jeleníthet meg hirdetéseket a Meta platformjain, és nem használhatja pénzszerzésre a felületeket – közölte a Facebook közösségimédia-óriás anyavállalata helyi idő szerint pénteken.
Kisbaba született az óvóhelyen, a kijevi metróban
Beszámolók szerint a csecsemő a Mia nevet kapta, ő és édesanyja is jól vannak.
Szombat hajnalban a kijevi városvezetés azt tanácsolta a lakosoknak, hogy maradjanak menedékhelyen, ne menjenek az ablakok közelébe vagy az erkélyekre, és tegyenek meg minden óvintézkedést az ellen, hogy törmelék vagy golyó találja el őket. – írja az origo.hu.
🇺🇦 Mia was born in shelter this night in stressful environment- bombing of Kyiv. Her mom is happy after this challenging birth giving. When Putin kills Ukrainians we call mothers of Russia and Belarus to protest against Russia war in Ukraine . We defend lives and humanity ! pic.twitter.com/qsBDcfc1Q9
— Hanna Hopko (@HopkoHanna) February 25, 2022
“Ne higgyetek az álhíreknek, még mindig itt vagyok”
Nem tesszük le a fegyvert, megvédjük az országunkat – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton a közösségi médiában közzétett beszédében, válaszul arra, hogy Moszkva korábban fegyverletételre szólította fel az ukrán hadsereget.
“Ne higgyetek az álhíreknek, még mindig itt vagyok” – hangsúlyozta egy mindössze negyven másodperces felvételen, amelyet a Twitteren hozott nyilvánosságra.
Az elnökről olyan hírek láttak napvilágot, hogy elhagyta az országot, illetve hogy elrendelte, Ukrajna adja meg magát az oroszoknak.
A felvételen Zelenszkij leszögezte: Kijevben marad. Egyúttal felszólította az ukránokat, hogy védjék meg az orosz ostrom alatt álló fővárost.
Légicsapások érték Szumi, Poltava és Mariupol környékét
Az ukrán hadsereg közölte, hogy pénteken légicsapások érték Szumi, Poltava és Mariupol környékét; az oroszok a Fekete-tengerről indítottak Kalibr-rakétákat a térségek ellen.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnök kabinetfőnökének tanácsadója elmondta: kemény harcok zajlanak Mariupol környékén, és Herszon, Odessza, valamint Mikolajiv közelében is összecsapások vannak.
“Mariupol semmiképp sem fogja megadni magát, nem fogják elfoglalni” – szögezte le.
Eközben egy szemtanú arról számolt be a Reuters hírügynökségnek, hogy puskaropogás hallatszott az ukrán főváros, Kijev kormányzati negyedének közelében szombat reggel. A hírügynökség tudósítója szerint a városközpontból tüzérségi támadás zaja hallatszik.
Kijevi tisztségviselők figyelmeztették a lakosokat, hogy keressenek menedéket, kerüljék az ablakokat és az erkélyeket, illetve tegyenek meg minden óvintézkedés a leomló törmelék és a lövedékek ellen.
Kijev a semlegességről is kész tárgyalni
Ukrajna a semlegességről és megfelelő biztonsági garanciákról is hajlandó lehet tárgyalni Oroszországgal – jelentette a TASZSZ orosz hírügynükség Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kabinetfőnökének tanácsadójára, Mihajlo Podoljakra hivatkozva, aki az Unian ukrán hírügynökségnek nyilatkozott.
Ukrajna: gondok vannak az internettel
A Guardian szerint probléma adódott Ukrajnában az internettel. Mindeközben Kijevet több irányból támadják, heves utcai harcok zajlanak.
Kijev több irányból is támadás alatt áll – jelentette szombat hajnalban az amerikai Fox televízió hírcsatornája, a brit Sky News pedig arról adott hírt, hogy Kazahsztán nem hajlandó katonákat küldeni Moszkva segítségére.
A televízió helyszíni tudósítója arról adott hírt, hogy az utcákon heves harcok folynak, és hangos robbanásokat lehet hallani. Különösen hevesek az utcai harcok a város északi és nyugati részein. Az ukrán hatóságok is jelezték, hogy az orosz csapatok átlépték a város határát. A Fox szerint Kijevet több irányból éri támadás.
Folytatás ITT érhető el!
Oroszország megvétózta az Ukrajna elleni agressziót elítélő ENSZ-határozatot
A javaslatot az Egyesült Államok és Albánia terjesztette a BT elé. 11 ország támogatta, Oroszország ellenezte, három tag, Kína, India és az Egyesült Arab Emírségek pedig tartózkodott. A 15 tagú ENSZ BT-ben az öt állandó tagnak, az Egyesült Államoknak, az Egyesült Királyságnak, Oroszországnak, Franciaországnak és Kínának vétójoga van.
A hivatalos szöveg nem “elítéli”, hanem “sajnálatát fejezi ki” az orosz hadműveletek miatt. Kikerült a szövegből az utalás az ENSZ Alapokmányának 7. cikkére is, amely a szankciókat és az erő alkalmazását szabályozza. A végleges változat nem utalt személy szerint Vlagyimir Putyin orosz elnökre sem.
“Egységesen állunk Ukrajna és népe mögött, annak ellenére, hogy a Biztonsági Tanács egyik felelőtlen állandó tagja a hatalmával visszaélve megtámadja a szomszédját és aláássa az ENSZ tevékenységét és a nemzetközi rendet” – fogalmazott Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet.
“Csak, hogy világos legyen: Oroszország elszigetelődött. Senki sem támogatja Ukrajna lerohanását” – hangoztatta Barbara Woodward brit ENSZ-nagykövet.
A szöveg felszólította volna Oroszországot, hogy azonnal hagyja abba erő alkalmazását Ukrajna ellen, és azonnal, teljes mértékben és feltétel nélkül vonja vissza katonai erőit Ukrajna területéről az ország nemzetközileg elismert határai mögé. Emellett a dokumentum értelmében Oroszországnak vissza kellett volna vonnia a két kelet-ukrajnai szakadár “népköztársaság” elismerését is.
António Guterres ENSZ-főtitkár a szavazás után úgy nyilatkozott, hogy “újabb esélyt kell adni a békének”, és a katonáknak vissza kell térniük a laktanyákba.
“Az ENSZ a háborúból született, hogy véget vessen a háborúknak. Ezt a célt ma nem sikerült teljesíteni”, de sosem szabad feladni – fogalmazott a portugál politikus.
Guterres felhívta a figyelmet, hogy óráról órára nő a szükséget szenvedők száma, és civilek halnak meg, ezért “a vezetőknek a béke és a párbeszéd útjára kell áttérniük”.
Illusztráció: depositphotos.com