Te is rajzoltál X-et a csípésre gyerekkorodban? Bevallom a mai napig sokszor megteszem, pedig sok hatása nincsen, valójában az enyhe fájdalom ellensúlyozza csak a viszketést. Összegyűjtöttünk viszont otthon fellelhető, természetes anyagokból álló ellenszereket a kínzó tünetekre, amit a vérszívók okoznak.
Hogyan csíp a szúnyog?
A hím szúnyog ártalmatlanok, őket a méretük alapján tudjuk megkülönböztetni nőstény társaiktól. A nőstények az emberek által kibocsájtott illat alapján választják ki áldozatukat. A bőrfelületünkre a szúró szájszervükkel hatolnak be, ami olyan apró, hogy meg sem érezzük sokszor. Ahhoz hogy nyugodtan és észrevétlenül tudjon táplálkozni a vérünkből, nyálával antikoaguláns anyagot juttat be, amit az immunrendszerünk rögtön felismer, és túlérzékenységi reakció jön létre. Ez okozza a duzzanatot és a viszketést.
Egyes kutatások szerint a 0-ás vércsoportú embereket és a túlsúllyal rendelkezőket jobban kedvelik a szúnyogok. A kontrasztarányok miatt a sötét ruhában tartózkodókat is előbb találják meg, mint akik világos ruházatot viselnek.
Mit tehetünk a kínzó viszketés ellen?
A leghatásosabb növény az aloe vera a csípés okozta kellemetlen tünetek enyhítésére. Hatása révén nyugtatja a bőrt, enyhíti a viszketést és a duzzanatot. Ha nincs ilyen növényünk, akkor drogériákban és gyógyszertárakban kapható aloe verás zselék is hatásosnak bizonyulnak.
Ha nem aggódunk a szagok miatt, a hagyma és az almaecet is enyhülést okozhat. Az almaecet antibakteriális hatással bír, azonban érzékeny bőrűek csak hígítva kenjék a csípés helyére. A hagyma nyersen való bedörzsölése szintén nyugtató és fertőtlenítő tulajdonságokkal bír.
Ha van a kertünkben levendula, akkor abból készült főzettel is borogathatjuk a csípésekkel teli bőrfelületet. Csökkenti a fájdalmat, a viszketést és gyorsítja a szövetek gyógyulását. Amennyiben nincs növényünk, akkor a levendula illóolaj is hatásos lehet, viszont az arra érzékenyeknél, töményen használva fokozott reakciót válthat ki. A teafa olaj pedig a legtermészetesebb fertőtlenítő a házi patikában.
Amennyiben otthon kiürült a spejz, és nagyon gyors megoldás kellene, akkor a jég is segít a tünetek enyhítésében. A csípés nem múlik el hamarabb, de átmeneti segítséget nyújt, ha már nem bírjuk a viszketést. Természetesen ez a módszer csak akkor hatásos, ha egy-két csípésünk van, az egész testünket nem érdemes jéggel borítani. Ha sok a szúnyogcsípés, hatásosabb hűsítő fürdőt venni, ami jót tesz a gyulladt bőrfelületnek.
Abban az esetben, ha túl sok a csípés, vagy úgy érezzük, hogy túlságosan feldagadt és fájdalmas a duzzanat, akkor az allergiás reakció csökkenése érdekében igyunk calcium tartalmú pezsgőtablettát, illetve a csípés helyeit kenjük be antihisztamin tartalmú kenőccsel, amit a patikákban lehet beszerezni.