Augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka, az üzekedése. Az Országos Magyar Vadászati Védegylet azt kéri az autósoktól: a szokásosnál is figyelmesebben vezessenek, mivel az állatok nappal is sokkal aktívabbak és gyakran keresztezik a közutakat.
Őznász idején a bakok űzik a sutákat, de egy másik bakot is elkergethetnek a territóriumukról. Ilyenkor az állatok sokkal óvatlanabbak, figyelmetlenebbek, mint általában.
Hazánkban a tavalyi, 2019-2020-as vadászati évben 6734 nagyvadat ütöttek el, ezek 76%-a, 5142 darab őz volt. A legtöbb, 522 őzgázolás Vas megyében történt (az esetek 10%-a), Pest megyében ez a szám 434 (8%). (Az adatok forrása az Országos Vadgazdálkodási Adattár.)
Az őz hazánk legnagyobb egyedszámú és legelterjedtebb nagyvadfaja, országos állományát 375 500-ra becsülik. A nagyvadgázolások során ezen faj egyedeit ütik el leggyakrabban az autók, jelentős részben július és augusztus közepe között – írja az Országos Magyar Vadászati Védegylet közleményében.
A védegylet tanácsai szerint a balesetek jelentős része megelőzhető az alábbiak betartásával:
- Ne csak a táblával jelzett útszakaszon vezessünk fokozott figyelemmel a következő hetekben!
- Ha rosszul belátható az útszakasz vagy rosszak a látási viszonyok, vezessünk lassabban!
- Ha őz szaladt át az úton, mindenképp számítsunk rá, hogy másik is követi! Lassítsunk, dudáljunk!
- Ha az ütközés elkerülhetetlen, vészfékezzünk, ne rántsuk el a kormányt! Letérve az útról vagy átsodródva a szembesávba még nagyobb baj történhet.
- Ha az ütközés bekövetkezett, mindenképpen hívjuk a rendőrséget! A vadelütés közúti balesetnek minősül, így bármilyen további ügyintézés alapja a rendőrségi jegyzőkönyv lehet. Az adott területen gazdálkodó vadászatra jogosultat – jellemzően vadásztársaságot – is értesíteni kell, erről általában szintén a rendőrség gondoskodik.