Koncert

Modernkori ősbemutató a bencés templom búcsúján


2022-07-31
Győr, Széchenyi tér 9.
ingyenes program
270 év után először csendül fel Reutter misekompozíciója a győri Szent Ignác Bencés Templomban. A különleges koncert egyben a templom búcsúja is, illetve Loyolai Szent Ignác ünnepe.
Hirdetés

Johann Georg REUTTER (1708-1772) egyházzenéjéről, halálának 250. évfordulója alkalmából egy emlékév keretén belül emlékeznek meg. Kevéssé ismert, hogy a Mária Terézia korabeli Habsburg Birodalom területén szinten alig található olyan székesegyház, vagy városi nagyobb plébániatemplom, ahol nagyszámú egyházzenei kompozícióit ne találnánk meg.

A magyarországi Reutter-kutatás egyik alapvető, ha nem-, talán a legfontosabb forráshelye a győri Székesegyházi Kottatár, illetve a Szent Ignác templom kottatára, a Musicotheca Jesuitica. Mindkét kottatárban ugyanúgy megtalálhatóak -korabeli kéziratos, másolati formában- a felcsendülő G-dúr, eredetileg Bécsben komponált, Páduai Szent Antal tiszteletére íródott misekompozíció. A nemzetközi Reutter-jegyzékben HofR 38/70-es számmal szereplő miséről elmondható, hogy a szerző egyik kései misekompozíciója, valamint a G-dúr hangnemben írottak közül (a kutatások mai állása szerint) viszont ez az utolsó.

A mindösszesen templomi triót (két szólamnyi hegedűt és generálbasszust) foglalkoztató kompozícióban az olaszos concertante jelleg dominál, a hegedűk az énekes szólistákkal és a kórussal dialogizálnak, de a németbarokkra oly jellemző imitációs-, polifón műformákkal keverednek. A mise a kései barokk zeneszerzés egyik szép példája. A mű közel 270 év után, vagyis 18-19. század óta először csendül fel, így szentmise a modernkori ősbemutatója is lesz egyben. Reutter eme G-dúr miséje a Szent Ignác templom barokk kori zenei alaprepertoárja volt.

A felajánlásra közbeiktatott Salve Jesu, Salve Pie kezdetű ünnepélyes, két tételes offertorium a győri Székesegyházi Kottatár unica darabja, ami csak erről a magyarországi forráshelyről ismerszik. A mű egyik érdekessége, hogy az orgonát nemcsak kísérőhangszerként, hanem szólóhangszerként is használja benne.

A győri Székesegyházban nagyobb ünnepek alkalmával sűrűn előadhatták, hiszen a korabeli énekes szólamanyagok további szövegvariánsokat, kontrafaktumokat is biztosít a műhöz, így több liturgikus alkalommal előadhatták. A modern kori ősbemutató július 8-án, Keszthelyen volt, július 31-én vasárnap pedig a győri bemutatója lesz.

Előadók
I. hegedű
Németh Zsombor
Hatos Cecília

II. hegedű
Czirók Györgyi
Hervai-d’Elhoungne Klára

Szovák Petra – barokk fagott
Baranyi Gábor – nagybőgő

Vezényel: Katyi Zsombor
Közreműködik a veszprémi Reutter Kamarakórus, (11 fővel), műv.vez.: Molnár Zoltán

Énekes szólisták:
Ducza Nóra – szoprán
Mizsei-Takács Zsuzsanna – alt
Molnár Zoltán – tenor
Demjén András – basszus

Forrás: bencesgyor.hu

Kapcsolódó témák: #koncert |
további programok
2024-12-19

Újvárosi Karácsonyváró

December 19-én 18 órától egy igazi adventi programra várja az érdeklődőket az Újvárosi Művelődési Ház (Liget u. 55.) Az eseményen köszöntőt mond dr. Fekete Dávid önkormányzati képviselő és Szeles Szabolcs önkormányzati képviselő.

részletek
2024-12-15

Karácsonyi régiségvásár

December 15-én vasárnap indulhat az ajándékok keresése a Tarcsay úti piactéren. Az ünnepi asztal terítéséhez szép porcelánokat, üveg tárgyakat vagy a karácsony hangulatához tartozó csengőt, gyertyatartót, rézmozsarat biztosan lehet találni. Ajándéktárgyakban sem lesz hiány, válogathatunk régi könyvek, képek, használati- és dísztárgyak között. Nyitva 7-től 14 óráig.

részletek