Dr. Christopher Teh Boon Sung, a Széchenyi István Egyetem vendégprofesszora négy hónapra érkezett Magyarországra, hogy az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon adja át tudását a hallgatóknak. A malajziai oktató környezetvédelmet, fenntarthatóságot középpontba helyező tevékenységével elősegíti az intézmény nemzetközi kapcsolatainak fejlesztését is.
Dr. Christopher Teh Boon Sung a Széchenyi István Egyetemre a QS felsőoktatási minősítő szervezet ranglistája alapján a világ 123. legjobbjának számító Putra Malajzia Egyetemről érkezett, ahol 2021 óta a Földgazdálkodási Tanszék vezetőjeként dolgozik a Mezőgazdasági Karon. Doktori fokozatát 1997-ben szerezte az angliai Readingi Egyetemen. Több mint két évtizedes oktatói és kutatói tapasztalattal rendelkezik. Szakterülete a talajvédelem, azaz a talajok eróziótól és tápanyagvesztéstől való megóvása.
„A talaj nagyon fontos része a mezőgazdaságnak, hiszen ez az a domináns közeg, amelyben a növények növekednek” – fogalmazott dr. Christopher Teh Boon Sung, aki talajtani és növénytermesztési tárgyakat is tanít Mosonmagyaróváron a hallgatóknak.
A professzor a trópusi olajpálmát is kutatja. „Az olajpálma a növényi olaj egyik fő forrása. Nemcsak olcsó, hanem ez a növény a legtermékenyebb olajnövény és a világon a legtöbbet használt növényi olaj is” – magyarázta a professzor. Hozzátette, hogy kutatásai más témákra is kiterjednek, például arra, hogyan lehet növényi hulladékanyagokat – például a cukor kinyerése után keletkező cukornád-melléktermékeket – műtrágyaként felhasználni. Célja, hogy az ilyen hulladékanyagok újrahasznosításával vagy újrafelhasználásával környezetbarátabb megoldást találjon a műtrágyahasználatra.
A vendégprofesszor idén február elején érkezett, négy hónapot tölt Magyarországon. Megjegyezte, hogy fel kellett készülnie az itteni hűvösebb időjárásra is. „Vettem téli ruházatot, hiszen Malajzia trópusi éghajlata nedves és meleg” – mesélte dr. Christopher Teh Boon Sung, aki nagyon élvezi a Mosonmagyaróváron töltött időt, és az itteni, több mint 200 éves kar hosszú és gazdag történelme is nagy hatással van rá.
A professzor a Széchenyi István Egyetem fejlődéséről is beszélt. „Egy egyetemnek három pillére van: az akadémiai, a kutatási és a térséget támogató pillér. Egyik sem elhanyagolható. Mindháromnak egyszerre kell növekednie és erősödnie ahhoz, hogy egy intézmény sikeres legyen. A nemzetközi kapcsolatok bővítése és ápolása – beleértve a nemzetközi hallgatók vonzását és jólétének elősegítését – rendkívül fontos. A Széchenyi István Egyetemnek nemzetközi elismertsége növelésével van lehetősége arra, hogy feljebb lépjen a felsőoktatási rangsorokban” – hangsúlyozta. Hozzáfűzte: reméli, hogy a jövőben – akár kibővített együttműködésben – visszatérhet a Széchenyi István Egyetemre.
Még nyitva a Széchenyi István Egyetem vendégprofesszori pályázata
A Széchenyi István Egyetem nemzetköziesítési törekvéseinek részét képezi az a pályázat, amelyet vendégprofesszorok számára hirdetnek meg rendszeresen. Dr. Christopher Teh Boon Sung is ennek keretében érkezett az intézménybe. A pályázatra idén április 30-ig még várják a jelentkezéseket.
Forrás: Széchenyi István Egyetem