A múlt héten a Duna alpesi vízgyűjtőin összességében és területi átlagban 40-100 mm körüli csapadék hullott, a Rába és a Répce vízgyűjtőjén területi átlagban 90 mm csapadékmennyiség volt a maximum. A lehullott csapadék hatására a Dunán és a Rábán is árhullám alakult ki.
AZ ÉDUVIZIG szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében azt írja, hogy a Duna, a Magyarország fölötti szakaszon jelenleg lassan apad. Az osztrák előrejelzés szerint a következő 48 órában is apadó vízjárás lesz a jellemző.
Az alsó-ausztriai Kienstocknál augusztus 6-án 19:00 órakor tetőzött a folyó 563 cm-rel (4170 m3/s), Szlovákiában Dévénynél ma hajnalban 3 órakor tetőzött a Duna 512 cm-rel (4050 m3/s).
Nagybajcsnál ma reggel 395 cm vízállást mértek (3470 m3/s), mely jelenleg is lassan emelkedik. A tetőzés az első fokú készültségi szint (470 cm) alatti értékkel várható, melyet a bősi erőmű üzemeltetése befolyásolhat. Komárom és Esztergom térségében készültségi szintet el nem érő vízszintek várhatóak.
A Rába felső szakaszán, Szentgotthárdnál és Körmendnél augusztus 4-én heves árhullám alakult ki, mely a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatója szerint Szentgotthárdnál augusztus 5-én 476 cm-rel (582 m3/s), Körmendnél pedig augusztus 6-án 505 cm (415 m3/s) értékkel tetőzött. Körmend térségében intenzív völgyi elöntések tapasztalhatók. Az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság működési területén kialakuló tetőzéseket a völgyi levonulás és ellapulás mértéke fogja meghatározni. Ragyogónál augusztus 8-án a kora esti óráktól számítunk a tetőzés kialakulására a II. fok szintjét (250 cm) megközelítő, rövid ideig kismértékben meghaladó vízállás mellett. Árpásnál a tetőzés augusztus 9. estétől valószínű a II. fokú készültség szintje (420 cm) körül.
A kialakult hidrológiai helyzet miatt az igazgatóság augusztus 7-én 6 órától
I. fokú árvízvédelmi készültséget rendelt el a 01.13. Mórichida-Sárvár (Rába jobb part), a 01.10. Répcelak-Sárvári (Rába bal part és Répce árapasztó jobb part), a 01.09. Árpás-Répceszemerei (Rába bal part és Répce-árapasztó bal part) árvízvédelmi szakaszokon a teljes védelmi szakaszra és a 01.08. Győr-Árpási árvízvédelmi szakaszon a rábacsécsényi gátőrjárásra (Rába bal part) és a 01.12. Koroncó-Mórichida árvízvédelmi szakaszon a kisbaboti gátőrjárásra (Rába jobb part).
Jelenlegi információink szerint Győrnél a rakpart szintjét megközelítheti a vízállás, mely a Duna és a Rába árhullámainak egybeesésétől függhet. A tetőző vízszint 400-420 cm körül alakulhat, amelyre a dunai árhullám apadása is befolyással lesz. A várható tetőző vízszinteket a Rába ragyogóhídi szelvényében bekövetkező tetőzést követően tudjuk pontosítani – írja közleményében az igazgatóság.