Jóságot, irgalmat és békét kell magunkra öltenünk

Átadták a Szent Márton-díjakat

J. Kovács Andrea Fotó: O. Jakócs Péter
2024.11.15. 21:35

Dr. Sulyok Tamás köztársasági elnök és számos közéleti személyiség jelenlétében adták át a Szent Márton-díjakat a pannonhalmi bazilikában péntek délután.

A díj idei kitüntetettjei a Reménysugár Alapítvány a Dél-Alföldi Hematológiai és Onkológiai Gyermekbetegekért, valamint posztumusz elismerésként Rudan Mária, a Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodája Emberi Méltóság projekt egykori vezetője.

A Szent Márton-díjat a Pannonhalmi Főapátság, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. és a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok alapította 2001-ben, hogy hozzájáruljon nemzeti örökségünk, kulturális értékeink, továbbá a megvalósított szociális elkötelezettség minél jobb megismertetéséhez, kihasználja és egyben megőrizze a Pannon-térség egyedülálló adottságait, és elismerje a fenti célokat szolgáló, kimagasló emberi teljesítményt.

Hortobágyi T. Cirill főapát köszöntőjében úgy fogalmazott: „Tours-i Szent Márton Krisztus-központú beszéde, szívének jósága, békéje és irgalma minden korban megérintette az embereket és meghatározta az életüket. Az ő nyomán levetették ösztönös előítéleteiket, önzésüket és agressziójukat, s a szívükbe vésett példa átírta a génekbe vésett régi magatartásmódokat. Meggyőződésem, hogy számos mai Márton itt ül közöttünk, és hogy mai díjazottjaink is közéjük tartoznak. Szent Márton örökösei korunkban. És az is meggyőződésem, hogy nekünk sincs más módunk. Le kell vetnünk a régi embert ösztönös cselekedeteivel együtt, és jóságot, irgalmat és békét kell magunkra öltenünk. Krisztust.

A rendezvény a Korossy Quartet hangversenyével folytatódott, a fiatal művészek Bartók és Mozart műveket adtak elő.

A koncertet követően Prőhle Gergely, a Habsburg Ottó Alapítvány igazgatója szólt az egybegyűltekhez, majd az alapítvány nevében a szerzetesközösségnek adományozta II. József utazó oltárát. „Azért, hogy egy olyan helyen legyen, ahol segíthet megérteni az egyes ember szándékai és a tágabb közösség viszonyát – benne katolikusokkal, protestánsokkal, különböző politikai és ideológiai álláspontok képviselőivel – s mindezt Isten feltételezett akaratának összefüggésében. 800 évre visszatekintve a pannonhalmi bencés közösség megbízható kalauzunk lehet földi utazásunk során – türelemre intve mindnyájunkat.” – mondta, s arra kérte a bencéseket, hogy a kétszáz éves, három részből álló műtárgyat tegyék láthatóvá az érdeklődők számára.

Ezután került sor a kitüntetettek méltatására és a díjak átadására.

A Reménysugár a Dél-Alföldi Hematológiai és Onkológiai Gyermekbetegekért Alapítványt 1996-ban hozták létre a Dél-Magyarországon kezelt leukémiában és daganatos betegségekben szenvedő gyerekek és a szegedi Gyermekklinika hematológiai-onkológiai osztály munkájának támogatására. Az alapítványnak köszönhetően a Klinikán 14 kétágyas szobát alakítottak ki fürdőszobával, ahol a szülők a nap 24 órájában gyermekük mellett lehetnek. Ezen kívül az elmúlt csaknem három évtizedben számos, a gyógyításhoz és rehabilitációhoz nélkülözhetetlen, vagy azt segítő eszközzel, berendezéssel támogatták az osztályt és a családokat. Az alapítvány kuratóriumi tagjai, önkéntes segítői saját szabadidejükben, térítésmentesen végzik munkájukat.


Rudan Mária 1982-ben született, háromgyermekes édesanya. A jezsuita rendtartományban kezdett
el foglalkozni a gyermekvédelemmel, ahol évekig a Faludi Ferenc Akadémia és Ignáci Pedagógiai
Műhely szakmai vezetője volt.
A Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolán és a római Pápai
Gergely Egyetem gyermekvédelmi képzésén is tanult. 2019-től lett a Magyarországi
Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Irodájában az Emberi méltóság projekt vezetője. Nagy érdeme,
hogy a szerzetesek együttműködésében és összefogásával megszületett az Emberi Méltóság
Stratégia. A témában képzéseket média- és diákműhelyeket szervezett. Mária 2022-ben tragikus
hirtelenséggel hunyt el.

A Szent Márton-díjakat Hortobágyi Cirill főapát, Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója és Haál Gábor, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok igazgatója adta át. Rudan Mária posztumusz kitüntetését házastársa vette át.

Az ünnepség az új bor és az új termények megáldásával és pohárköszöntővel zárult.

Galéria: O. Jakócs Péter