Az MCC győri képzési központja első ízben szervezett kihelyezett szakmai rendezvényt október 25-én Sopronban, a Szent Orsolya Római Katolikus Gimnáziumban. Az eseményen az orosz-ukrán háború, a hibrid hadviselés és Oroszország nagyhatalmi ambíciói kerültek terítékre. A pódiumbeszélgetés során Vigóczki Máté Györggyel, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatójával beszélgetett Kónya Máté, a győri MCC junior hallgatója. Mik az előzményei az orosz-ukrán háborúnak? Milyen propagandagépezeteket használ Moszkva és milyeneket Washington? Mi is az a hibrid hadviselés? A közönség e kérdések mentén szerezhetett mélyebb ismereteket a háború geopolitikai vonatkozásairól és a 21. század új biztonságpolitikai kihívásairól.
Vigóczki Máté kifejtette, hogy Oroszország történelmét már a tatárjárás időszakától végigkísérik a nagyhatalmi ambíciójából fakadó háborús konfliktusok. Az orosz politikai vezetésben, de a köznép szintjén is mélyen gyökerezik az a beidegződés és tapasztalat, hogy az ország számára a „baj” mindig nyugat irányából érkezik, hiszen a 16. századtól kezdve a fenyegető háborúknak mindig valamely európai ország volt a kezdeményezője. Gondoljunk itt a Bonaparte Napóleon vezette francia seregekre vagy a hitleri Németország által indított Barbarossa-hadműveletre. Az orosz geopolitikai gondolkodás évszázadok óta úgy érzékeli, hogy jobb a határokat a fővárostól, Moszkvától minél „kijjebb” tolni, tehát a potenciális veszélyt minél inkább távol tartani.
Moszkva számára a prioritás az ország idegen ellenségtől való védelme, illetve a belső béke és stabilitás biztosítása, hiszen a történelemből fakadó tapasztalat az, hogy belső viszályok és anarchia idején Oroszországra komoly külső és belső veszélyek leselkedtek. Ukrajna potenciális NATO tagsága e biztonsági szempontok szerint veszélyt jelent Moszkva számára, és ezért az orosz vezetés a fegyveres konfliktus kirobbantása mellett döntött. Oroszország szempontjából az ukrán kérdés már korábban napirendre került, hiszen a Krím-félsziget 2014-es annexióját és a Majdant követően folyamatosan „lebegett” a háborús konfliktus kirobbanásának lehetősége, mégpedig az orosz kisebbség által nagyszámban lakott kelet-ukrajnai területek bekebelezése érdekében. A hibrid háborút illetően Vigóczki Máté elmondta, hogy a 21. században a hagyományos, fegyveres hadviselés a konfliktusoknak már csak az egyik színterét jelenti, volumenét tekintve megegyező nagyságú küzdelem zajlik a kibertérben és titkosszolgálatok által manipulált információs hálózatokban. A háború lezárásának időpontját illetően sajnos nem lehet jóslatokba bocsátkozni, de az biztosan látszik, hogy az elhúzódó konfliktus mindkét fél erőforrásait és tartalékait felőröli.
Az MCC győri központja hétről hétre kínál izgalmas szakmai programokat az érdeklődők számára. A következő előadás 2023. november 9-én 17:30-kor lesz: A 21. század válságai – Robbanhat a koszovói lőporoshordó? címmel, mely során Teszáry Miklóssal, az MCC Geopolitikai Műhelyének kutatójával fognak beszélgetni.
Szöveg: Mathias Corvinus Collegium Győri Képzési Központ