Életre szóló élményben lehetett részük a Péri Öveges József Általános Iskola tanulóinak. Farkas Bertalan, a Magyar Honvédség nyugalmazott dandártábornoka, az első honi űrhajós tartott ugyanis előadást az intézményben, ahol a 22. Ifjú Fizikusok Találkozóját rendezték.
Farkas Bertalan az eseményen a Győr+ Médiának elmondta, jól érzi magát, mozgalmasan telnek számára a mindennapok.
,,Elvben nyugdíjas vagyok, a valóság azonban mást mutat. Sok meghívásnak kell eleget tennem, gyakran tartózkodom külföldön, van mit csinálnom. Persze mindig jó érzés, ha gondolnak rám. Különösen nagy öröm, ha fiatalokkal találkozhatok. Az érdeklődésük, a kíváncsiságuk számomra is sokat jelent. Egykoron úgy gondoltam, ahogy idősödöm, egyre kevesebb felkérés érkezik majd, de szerencsére nem lett igazam. Annak köszönhetően, hogy újra magyar űrhajóst fogunk a világűrbe küldeni, felpörögtek az események, aktuális lett a téma. Természetesen örömmel beszélgetek a jelöltekkel. Folyamatosan fogom őket tanítani, igyekszem átadni nekik a tapasztalataimat. Ha már valaki idáig eljutott, nyilván nem akar kiesni. Rengeteg teszten kellett átesniük, nincs egyszerű feladatuk. A négy jelöltből álló mezőny előbb kettőre szűkül, majd pedig végül kiderül, ki lesz a győztes. Örülök, hogy újabb űrhajósunk lesz. Ha minden igaz, az illető 2025-ben mehet majd fel a világűrbe. Óriási dolog eljutni oda, majd visszajönni épségben és egészségben, miközben az ember tudományos programot hajt végre” – fogalmazott Farkas Bertalan, aki nagyon büszke a családjára, köztük az unokáira, akik közül hárman is az Egyesült Államokban élnek.
Hozzátette, sohasem unalmas számára az űrhajózásról beszélni, hiszen mindig más korosztály faggatja a témáról.
,,Vannak idősek, akik vissza tudnak emlékezni arra, amikor 43 évvel ezelőtt felrepültem a világűrbe. A fiatalok pedig más szempontból érdekesek. Többen közülük korábban talán nem is érdeklődtek a téma iránt, viszont most, hogy személyesen tudnak velem találkozni, látom a csillogást a szemükben. Mindig hatalmas lelkesedéssel fogadnak. Ez igazolja, hogy valamit jelent számukra az űrhajózás – jelentette ki Farkas Bertalan. – Az űrhajózásnak ma már elképesztően széles a skálája. Szinte nem is lehet olyan területet mondani az életben, amely ne kapcsolódna az űrkutatáshoz. Példaként említhetjük a jogot, a gyártástechnológiát, az orvosbiológiát és a pszichológiát. A fiataloknak rendszerint az okostelefonok világűrhöz való kapcsolódásáról is szoktam beszélni.“
Galéria: Marcali Gábor