Huszonöt éves a Ravazdi Erdei Iskola. Az évforduló kapcsán a fenntartó, a Kisalföldi Erdőgazdaság jubileumi ünnepséget szervezett a Széchenyi Egyetem Apáczai Karával és az Erdei Iskola Egyesülettel. Az esemény egyben a huszonnyolcadik alkalommal megrendezett Erdők Hetének központi rendezvénye is.
A környezeti nevelés egyik leghatékonyabb oktatási formája az erdei iskola, hiszen természetes módon nevel a környezet értékeinek védelmére. Kedd délután tanárok, erdőpedagógusok és erdészek népesítették be az iskola környékét, ahonnét erdőpedagógiai továbbképzésre indultak. Az érdekes állomásokból álló terepgyakorlaton bepillantást nyerhettek a fenntartható erdő- és vadgazdálkodásba.
Bene Zsolt, a Kisalföldi Erdőgazdaság előadója a Győr Plusz Médiának elmondta:
„Ravazd környékén mintegy 5500 hektárnyi erdő terül el három dombvonulaton, elsősorban cser, akác és fekete fenyőfák alkotják. Nagy része a Pannonhalmi Tájvédelmi körzethez tartozik. A jubileum alkalmából két napos eseménysorozatot szerveztünk, mely egy tereptúrával indul. A pedagógusokat, erdőpedagógusokat, erdészeket igyekeztünk megszólítani, hogy bemutathassuk, milyen szakmai munka zajlik az erdei iskolában. Ezt követi az Erdők Hetének ünnepélyes megnyitója, melyen iskolánk minősítő oklevelet vehet át. A gyerekeknek meghirdetett rajzpályázatunkra tizenhat általános iskola 31 osztályából 79 pályamű érkezett be, melyek legjobbjait kiállítottuk, alkotóikat pedig jutalmazzuk.
Erdei iskolánk nagyon népszerű a környékbeli iskolák körében. Ennek nagyon örülünk, mert a környezettudatos gondolkodás kialakításával a gyermekeken keresztül a szülőkre is tudunk hatni.” – hangsúlyozta Bene Zsolt.
Az erdőpedagógia a természet rendszerszerű működését az erdei életközösség példáján keresztül mutatja be, miközben rengeteg tapasztalatszerzési lehetőséget kínál.
Libor Máriától, az iskola vezetőjétől megtudtuk, hogy a győri iskolások is szívesen jönnek Ravazdra. Leggyakrabban negyedik és ötödik osztályosok, de másodiktól a középiskolásokig mindenkinek biztosítanak programot, akár egy teljes hétre. A diákok megtekinthetik az erdészettörténeti gyűjteményt, erdei tantúrákon, iskolakerti foglalkozásokon, méhészeti bemutatón vehetnek részt, megtanulhatják a térkép és a tájoló használatát. Végezhetnek vízvizsgálatot, új ismeretekre tehetnek szert a gyógynövények, a természet- és környezetvédelem, fenntarthatóság témakörében, vaddisznóskertet és vadlest látogathatnak. Az éjszakai túrán pedig próbára tehetik bátorságukat.
A jubileumi rendezvény szerdán konferenciával folytatódik Győrben, az Egyetem Apáczai Karán. Az előadásokat kiállítás megnyitó, majd szekcióülések követik.
TV-s szerkesztő: J. Kovács Andrea, Németh Boglárka