
Később jött idén a patonai gólya
Gyorsasági rekordot ugyan idén nem döntött, de a napokban megérkezett a legendás rábapatonai gólya. A Győrhöz közeli település népszerű gólyapárjából szokás szerint a hím tért vissza először Magyarországra, őt remélhetőleg a közeljövőben párja is követi majd. A tavalyi, február végi érkezéshez képest hetekkel később foglalta el jól megszokott fészkét a költöző madár, akit nagy becsben tartanak Rábapatonán.
A pontos okot ugyan senki sem tudja, de a tavalyihoz képest közel egy hónappal később érkezett vissza teleléséből a rábapatonai gólya. A helybeliek nagyon várták már a kelepelőt, aki bizony fontos eleme a település mindennapjainak.
„Nagy volt az öröm, hogy néhány nappal ezelőtt végre megérkezett a gólyapárunk hím tagja, szájról-szája járt a hír, sokan érkeztek a település központjában lévő fészekhez, hogy üdvözöljék a költöző madarat” – mondta Rábapatona polgármestere.
A gólyákra jellemző, hogy mindig előbb a hím tér vissza a korábbi fészekbe, felméri a terepet, rendezgeti a „gólyaotthont”, csinosítja azt, hogy mire párja is landol Magyarországon, már mindent rendben találjon.

”Nekünk patonaiaknak különösen fontosak a gólyáink, egy kicsit jelképévé is váltak már a településnek, mindenki szereti őket, nézegeti, fotózza, annak meg nagyon tudunk örülni, ha fiókákkal örvendeztetik meg a lakókörnyezetüket” – tette hozzá Molnár-Nagy Béla, aki munka közben szintén könnyedén nyomon követheti a „gólyahíreket”, hiszen a fészek egy karnyújtásnyira van csak a Polgármesteri Hivatal.
Az érkezési sorrendet tekintve idén a rábapatonai gólya még a dobogóra se fért fel, hiszen korábban a vármegyében Szanyba, Fertőhomokra és Győrszentivánra is visszatért már a helyi „kedvenc”.
A Rábaközben viszont idén az első gólya a rábapatonai, akinek párja, a tojó már a 23. évében jár és a szakemberek szerint a legidősebb, Magyarországon fészkelő költöző madár, akit még 2003-ban, Gyirmóton jelöltek meg fiókaként a Fertő-Hanság Nemzeti Park munkatársai. Most őt várják nagyon Rábapatonán. Ahol egyébként a „gólyahír” ragadós, hiszen az elmúlt években a faluba települt fiatal családok is jó néhány gyermekkel gazdagították a helyi lakosság számát, vagyis egyértelműen jól érzik magukat a Győrhöz közeli településen. Nem csak a gólyák, de az őket „árgus szemmel” figyelő emberek is.