Katasztrófavédelem

Nem volt érzékelő: hatan lettek rosszul Dunaszentpálon

Győr+ Ásványrárói ÖTE
2022.12.28. 10:56

Szerdán éjfél után kapta a jelzést a Katasztrófavédelem, miszerint Dunaszentpálon egy családi házban többen rosszul lettek. Sajnos az épületben nem volt szén-monoxid érzékelő berendezés, így csak a szerencsének és a felismerésnek köszönhető, hogy nem lett tragédia.

Az Ásványrárói Önkéntes Tűzoltó Egyesület 7 fővel sietett a helyszínre, ahová már a mentőszolgálat munkatársai is kiérkeztek. Az épületben az egyesület és a gázszolgáltató mérései is a mérges gáz jelenlétét igazolták.

A mentőszolgálat két gyermeket és négy felnőttet szállított kórházba.

A szén-monoxid a lakás légterébe a kéményen, vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerülhet. A nem megfelelően működő kéményből az égéstermék (füstgáz) visszaáramlik a lakásba, míg a nem kellően tömör kályhákból, kandallókból, füstcsövekből, az elszennyeződött fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is juthat szén-monoxid a lakótérbe. Az utólag beépített gépészeti berendezések (pl. szagelszívó, szárító), valamint az utólagos építészeti átalakítások is befolyásolhatják az épület levegő ellátását, a kéménykör működését. 

A szén-monoxid-mérgezések elkerülése érdekében kiemelten fontos a lakás megfelelő szellőzésének biztosítása, akár az új, jól szigetelő ajtókba és ablakokba résszellőzők szereltetésével. 

A megfelelő légellátás biztosítása mellett azonban elengedhetetlen a tüzelő-fűtőberendezések, kazánok, kályhák, fürdőszobai vízmelegítők rendszeres, – szakember által végzett – karbantartása és a kémények rendszeres ellenőrzése.

A biztonság növelése érdekében szaküzletből megbízható szén-monoxid-érzékelő beszerzése javasolt.