Rekordkorán kezdődött az idei szüret Pannonhalmán

Szigeti Sándor Fotó: O. Jakócs Péter
2024.08.10. 20:53

A borászok is érzik a klímaváltozás hatását: a megszokotthoz képest jó három héttel korábban kezdődött az idei szüret a Pannonhalmi Borvidéken.

„Hagyományosan meg szoktuk várni az augusztus 20-át a szürettel, az idei év azonban teljesen más. Már múlt héten pénteken, vagyis augusztus 2-án megkezdtük az irsai olivér betakarítását a Győrújbarát és Tényő között található ültetvényeinken. Rekordkorai tehát az idei szüret. A 2018-as esztendő volt még hasonló, de még akkor sem kezdtünk ennyire korán, mint most” – mondja Babarczi Zsuzsanna.

„Az már most látható, hogy a rengeteg napsütésnek köszönhetően koncentráltabbak az illatok és ízek, nagyon szép borokra van kilátás. Ugyanakkor a rekkenő hőség és a mostani kevés csapadék a szőlőnek sem jó. Negyven fokban – kis túlzással – a növények is az életükért küzdenek, kevesebb energiát tudnak fordítani gyümölcseik érlelésére. A klímaváltozás hatásai éppúgy érezhetők szőlőtermesztésben, mint a mezőgazdaság többi ágazatában” – tette hozzá a Babarczi Szőlőbirtok termelési és értékesítési vezetője.

Pécsinger János, a Pannonhalmi Borvidék Hegyközségének elnöke arra hívta fel a figyelmet, az elmúlt évek tendenciáit látva valószínűleg tartósan és hosszabb távon is fel kell készülni a szüreti időszak átalakulására.

A folyamat pedig nem csupán a korai termőket, hanem a nagyívű vörösborokat adó, hagyományosan későbbi szüretelésű kék szőlőfajtákat is érinti:

„Az idei év egyik kulcsmomentuma március vége-április eleje volt, amikor a hirtelen jött harminc fokos hőségben teljesen megborult a növények belső biológiai órája, és a folyamatot már nem lehetett visszafordítani. Sajnos erre aztán rájött némi fagykár, amely az ország számos más borvidékéhez hasonlóan a pannonhalmit is érintette, szerencsére azonban jelentős terméskiesést nem okozott.– mondta el a szakember.

A kollégáimnak nincs könnyű dolga, hiszen a szőlészetekben, szőlőgazdaságokban a korábbinál is nagyobb szerepe lesz a hatékony munkaszervezésnek, vagyis, hogy minden aktuális munkát a lehető legoptimálisabb időablakban, az adott helyzetre leggyorsabban reagálva végezzenek el. A változásokat elnézve ez lesz a kiváló minőségi borok megszületésének egyik legfontosabb előfeltétele a jövőben” – hangsúlyozta a Pécsinger Szőlőbirtok ügyvezető igazgatója.

A hagyományos értelemben vett nagyszüret – cserszegi, a királylányka és a tramini szedésével – várhatóan az augusztus 19-i héten indul a Pannonhalmi Borvidéken. Nagy kérdés még, hogy milyen lesz az idei ősz, ám ha kedvezően alakulnak a dolgok, akkor egy kimondottan jó évjáratra készülhetnek a pannonhalmi borászok és a fogyasztók is.

Kapcsolódó témák: #borászat | #kánikula | #mezőgazdaság | #szüret |