Az év közbeni hűvösebb és csapadékos időjárás miatt később indult az idei szüret a Pannonhalmi Borvidéken, ahol a kékszőlők betakarítása még most is tart. A száraz és rekordmeleg szeptember óriási segítséget jelentett a borászoknak.
„Az elmúlt 10 év legnagyobb növényvédelmi kihívása elé állította a borászokat és szőlőtermesztőket a rengeteg eső, és az azt követő pára. A júniusi hónap különösen kritikus volt. A siker és egy esetleges bukás között nagyon vékony határ húzódott, egy-egy munka napi ütemezésén is eldőlhetett az egész szezon sorsa. A termelőknek pontosan meg kellett tervezniük, mikor és milyen módon védik meg az ültetvényeiket a rengeteg a csapadék nyomában járó gombás fertőzésektől. Az ágazatban szereplők vért izzadtak, hogy sikeres év legyen az idei” – hangsúlyozta Pécsinger János a hegyközség elnökeként, majd rögtön hozzátette:
„Aki viszont mindezekkel a nehézségekkel sikeresen megküzdött, és jól időzítette a szüreteket, nagyon szép évjáratban gondolkodhat. Néhány fajtánál vannak ugyan termésveszteségek, de összességében idén is kiváló borok, és nagyon izgalmasnak ígérkező tételek kerülnek a Pannonhalmi Borvidékről a fogyasztók elé. Novemberben érkeznek az újborok, mindenki nagyon kíváncsian várja az első visszajelzéseket” – emelte ki a szakember, akinek családi birtokán az idei évben a jól ismert csendes- és gyöngyöző borokon kívül első alkalommal pezsgő is készül.
Az extrém fertőzésveszély miatt augusztus végén még egy emberként a száraz és napos időért fohászkodtak a környék szőlősgazdái, és lám, imáik meghallgattattak: rekord-meleget és rengeteg napsütést hozott a szeptember, így végre érésnek indulhattak a folyadékkal telített szőlőszemek.
„Kulcsfontosságú volt ez az időszak, minden egyes csepp további csapadék kritikus lett volna. A száraz és meleg vénasszonyok nyara viszont az összes áldását az ültetvényekre szórta. A heteken át tartó, érlelő, magas hőmérsékletekkel megindult a cukrosodás és az aromák kifejlődése” – mondta el a Győr+ Média érdeklődésére a Pannonhalmi Főapátság pincészetének marketing – és kereskedelmi vezetője.
Illés Tamás hozzátette: néhány érzékenyebb fajtánál a szüret idejére több helyütt megjelent a szürkepenész a borvidéken, de összességében mind mennyiségében, mind minőségében erős és jó évjárat lehet az idei.
„Évek óta tendencia, hogy a szüreti időszak a korábbi 40-50 napról nagyjából 30 napra zsugorodik, idén sem volt ez másképp. A korai fajták szedésével várni kellett, hogy legyen számukra elegendő napsütés. A közép- és késői érésű fajták közül a merlot és cabernet franc szedése jelenleg is zajlik a szőlészetünkben” – tette hozzá a szakember.
„Már a nyár előtt, a növények tavaszi virágzásánál is a megszokottnál hűvösebb és csapadékosabb volt az idő. Ez is oka annak, hogy még a legkörültekintőbb védekezési munkák mellett is kevesebb idén a szőlő, a minőségre ugyanakkor nem lehet panasz. A napokban, ma vagy holnap fejeződik be a szüret az ültetvényeinken, utoljára a kékfrankos szőlő szedését hagytuk” – mondta el Babarczi Zsuzsanna.
„Az erjedő és érlelődő új borok nagyon ígéretesnek tűnnek. Pontosan egy hónap van hátra november 11-éig, vagyis Márton-napig, az újborok hagyományos ünnepéig. Ekkorra kóstolható lesz a fehér borok közül az idei évi irsai olivér, a sauvignon blanc, valamint a rozé borok is. Már most is érződik rajtuk, hogy szépek, illatosak, jól hozzák a tőlük elvárt stílusjegyeket és fajtajellemzőket. Összességében elmondható, hogy minden év közbeni nehézség ellenére is jó évjárat elé nézünk” – tette hozzá Babarczi Zsuzsanna.