2022-ben kezdődött a tervezési folyamat, pénteken pedig az agrárminiszter és a térség országgyűlési képviselője jelenlétében át is adták a Tóth Borbirtok borászati feldolgozóüzemét Győr szőlőskertjében.
A Pannonhalmi Borvidék egyik fiatal borászatának története 12 évvel ezelőtt egy álommal kezdődött a festői Sági-dűlőn, az új infrastruktúrának köszönhetően pedig már az évi 80 ezer palackszámot célozzák meg dr. Tóth Béla tulajdonos vezetésével. A komplex beruházás részben önerőből, részben pályázati úton elnyert állami támogatásból, továbbá banki háttér segítségével valósult meg.
„A birtok letéteményese egy életútnak, életszemléletnek, értékrendnek, mely egyben értéket is teremt. 2012-ben szerettem bele az 1000 éves Pannonhalma határában található dombok hangulatába, ahol, bár a római idők virágzó szőlészeti kultúráról tanúskodtak, az akkori szántóterületen nyoma sem volt szőlőtőkéknek. Az álmodozást hamar tettek követték, 2014-ben már 13 hektáron zöldellt a frissen telepített szőlő. 2022-ben palackoztuk az ország első pannonhalmi furmintját, mely borbirtokunk első, zászlóshajós bora lett. A cél egyértelműen a saját borászati épület felépítése volt és hatalmas öröm számomra, hogy ez az álom most megvalósulhatott” – mondta dr. Tóth Béla.
Az ünnepségen részt vett a térség országgyűlési képviselője. Kara Ákos beszédében kiemelte a Tóth-család értékteremtő munkáját.
„Itt a vidéken úgy élünk mi, akiknek régóta itt élnek a szülei, nagyszülei, dédszülei, hogy szorgalmas munkával és világos célokkal próbáljuk a mindennapokat széppé tenni. Közben igyekszünk a gyermekek, unokák számára a jövőt is élhetőbbé varázsolni, és megőrizni azokat az értékeket, melyekben itt felnőhettünk. Mi, akik itt élünk elmondhatjuk, hogy ez az ország és a vármegye egyik legszebb része, és nekünk felelősségünk van abban, hogy megőrizzük a hagyományokat, és azt a kultúrát, amit eleink teremtettek. Gratulálok dr. Tóth Bélának, családtagjainak és munkatársainak, akik az elmúlt időszakban ezt a fantasztikus fejlesztést meg tudták valósítani, és ez önmagában nem csak egy elkészült beruházás, hanem egy fantasztikus teljesítmény, mind emberileg, mind szakmailag” – hangsúlyozta Kara Ákos. Az eseményt megtisztelte Dr. Nagy István, Magyarország agrárminisztere.
„Amikor megérkeztem ide, és megláttam a birtokot, azt mondtam: ilyen egy álom beteljesülése. Fantasztikus, hogy megélheti az ember azt, hogy az álom valósággá lesz. Komoly megerősítés ez nekünk is, akik azt tervezik, hogyan fejlődjön a magyar agrárium. Sokszor ülünk az irodában, és gyötrődünk a papírok fölött, hogy mi az, ami előrevisz, s annyira jó megerősítés látni a valóságban azokat a fejlesztéseket, melyek korábban csak papírok, célszámok, tervek, statisztikák voltak” – emelte ki a miniszter.
A köszöntők után Matusz Hugo OSB perjel atya áldotta meg az elkészült birtokot, ezt követően a tulajdonos, az agrárminiszter, az országgyűlési képviselő és az egyházi elöljáró együtt vágták át a szalagot, felavatva a 21. századi létesítményt. A 360 nm-es épület és a benne lévő borászati technológia lehetővé teszi, hogy a borbirtok egybefüggő területén megtermelt és betakarított szőlőt a beérkezéstől a címkézett, dugózott palackba zárásig feldolgozzák továbbá, hogy a kezdeti kb. évi 10.000 palackszámot fokozatosan emeljék, s végül elérjék a teljes szőlőterület feldolgozását, ami kb. 80.000 palackot jelent majd évente. A borászati infrastruktúrával párhuzamosan a minőségi gasztronómia és rendezvények kiszolgálására Birtokközpont is létrejött, melynek állandó nyitvatartását 2025-től tervezik.
Galéria: Marcali Gábor
TV-s szerkesztő: Ficsór Dávid