Egyre súlyosabb az aszályhelyzet Magyarországon, már a viszonylag kedvezőbb helyzetben lévő észak-nyugat dunántúli régióban is nagyon alacsony a folyók és a tavak vízállása. Erről a vízügyi igazgatóság műszaki főigazgató-helyettese beszélt Híradónknak. Sütheő László arra figyelmeztetett, hogy kéthavi csapadékmennyiség hiányzik a vízgyűjtőkről, ami bizony egyre jobban meglátszik a régió vizein. A szakember kiemelte, a Rába alsó szakaszán és a Fertő-tónál a legrosszabb a helyzet, utóbbi vízállása soha nem volt még ilyen alacsony.
A műszaki igazgató-helyettes egy óriástérképen mutatta meg azt a hatalmas területet, amiért az ÉDUVIZIG felel. A vízügynél is fokozottan odafigyelnek az aszályra, de szerencsére ebben a régióban egy kicsit jobb a helyzet, mint mondjuk az Alföldön.
„Igen, itt is jó kéthavi csapadék hiányzik, nem csak a földekről, de a folyókból, tavakból is, nagyon alacsonyak a vízállások az egész régióban, ezért külön odafigyelünk most az aszályhelyzetre” – mondta Sütheő László. Itt, a régióban egyelőre nem kellett vízkorlátozást elrendelni, de a például a Fertő-tónál és a Rába felső szakaszán komoly a helyzet.
„A Fertő-tóval korábban is volt már gond, szinte minden évben előkerülő probléma, igaz most, a legalacsonyabb vízszintet mértük, amit a mérések 1965-ös kezdete óta regisztráltunk” – tette hozzá a szakember. Kisebb vízfolyások, erek, patakok nálunk is száradtak vagy száradhatnak ki, de nagyobb bajtól azért nem tart a szakember. A Fertő-tó alacsony vízállását viszont komolyan kell venni, ott az eddig valaha mért legalacsonyabb a víz magassága. „A Fertő-tó ügyében már a magyar külügyminiszter és Burgenland tartomány vezetője személyesen is egyeztettek, mindkét fél számára elemi érdek a tó megmentése, a vízpótlást az osztrákok a Mosoni-Dunából valósítanák meg, végső döntés azonban még nincs az ügyben” – fogalmazott Sütheő László.
Szerencsére a győriek és a Győr környékiek nem sokat tapasztalnak az aszály, káros hatásairól. A vízpótló rendszereknek köszönhetően a Mosoni-Dunában a városban és a Szigetközben is elég víz van. „Ebből is látszik, milyen jótékony hatása van a vízpótló rendszereknek, ha Győrben, vagy a Szigetközben körülnézünk, nem is látszik a folyón, hogy aszály van, tökéletesen működik mind a szigetközi, mind pedig a véneki rendszer” – emelte ki a műszaki igazgató-helyettes.
A vízügyesek folyamatosan figyelik az aszályhelyzet alakulását, de abban bíznak, hogy a következő időszakban azért lesz annyi csapadék, hogy sehol sem kell vízkorlátozást elrendelni a régióban. Bár a Balaton, a Velencei és a Fertő-tó rendkívül alacsony vízállása így is több, mint aggasztó jelenség.