Marosi Ádám a hatodik helyen végzett a férfi öttusázók tokiói olimpiai versenyében. A másik magyar induló, Kasza Róbert 26. lett.
Győzött a brit Joseph Choong, az ezüstérmet az egyiptomi Ahmed Elgendi, a bronzot pedig a dél-koreai Dzsun Vung Te harcolta ki.
A 37 éves, Londonban olimpiai bronzérmes, 2009-ben és idén világbajnok Marosi tizedik volt a csütörtöki körvívás után, majd apránként zárkózott fel, a lövészetekkel kombinált számnak már hetedikként vághatott neki, végül pedig még egy pozíciót tudott javítani, azaz pontszerzőként zárt.
A 35 éves Kaszának nem sikerült a vívása, ez alapvetően határozta meg a versenyét, végig a mezőny hátsó harmadában állt.
Részletek:
A 2009-ben és idén világbajnok Marosi tizedik volt a csütörtöki körvívás után, majd apránként zárkózott fel, a lövészetekkel kombinált számnak már hetedikként vághatott neki a Tokió Stadionban kialakított pályán. Jó lovaglásának köszönhetően csak tíz másodperc volt a hátránya a harmadik helyen álló cseh Jan Kuffal szemben, ugyanakkor három üldözője is öt másodpercen belül volt. Kasza ugyanakkor már több mint félperces hátrányban állt a dobogósokhoz képest.
A Londonban olimpiai bronzérmes Marosi a négyszer 800 méteres futás első lövészeténél többször is hibázott, ezzel 15 másodpercre nőtt a hátránya a dobogóhoz képest és visszacsúszott a kilencedik helyre. Ebből a második sorozatra két helyet ledolgozott, ez a lövészet jobban sikerült, akárcsak a következő. Marosi stabilan a hetedik helyen futott, 2400 méternél a hatodik volt, az utolsó lövészet után pedig az ötödik helyre jött fel, végül hatodikként ért célba, és ujját feltartva jelezte, hogy elégedett a teljesítményével. Ebben a számban 11:07.43 perccel és 633 ponttal a 11. lett.
“Elégedett vagyok. London után szintén azt mondtam, hogy abban a napban annyi volt, most megint azt mondom” – nyilatkozott a 37 éves Marosi Ádám. Hozzátette, a jó lovaglásának különösen örül, mert három hete elesett a lóval, az pedig átbukott rajta, és csaknem kitörte a nyakát.
Mostani eredményéről úgy vélekedett, ez volt a maximum.
“Lehet építkezni belőle, jövőre belekóstolok az új formációba” – utalt arra, hogy a jövőben csoportokba bontva, kieséses rendszerben, rövidebb blokkokban bonyolítják majd le a versenyeket. Kiemelte, a mezőnyről azt hitte, hogy könnyebb lesz benne versenyezni, mint a vb-n, mert egy országból maximum két öttusázó jöhet, de mint hozzátette: “pokoli kemény” volt.
Kasza 11:58.88 perccel a 33. lett az utolsó tusában, és összetettben a 26. helyen zárt második olimpiáján. Londonban, 2012-ben 12. volt.
“A felkészülésben kicsit szétdaráltam magam” – fogalmazott a 35 éves Kasza, akinek nem sikerült a vívása. Ez alapvetően határozta meg a versenyét, végig a mezőny hátsó harmadában állt. Elmondta, hogy a tavasz folyamán lábtörése is akadályozta. Hangsúlyozta, hogy az ellenfelek mentálisan is nagyon erősek voltak.
„Nem ilyen versenyen szeretném abbahagyni” – válaszolta a jövőjét firtató kérdésre.
Az olimpiai bajnoki címet a 2019-ben Budapesten vb-ezüstérmes brit Joseph Choong szerezte meg, akit az utolsó körben alaposan megszorongatta az egyiptomi Ahmed Elgendi, a hajrára azonban elfogyott az ereje. Így a nőknél és a férfiaknál is brit arany született öttusában.