Az ötkarikás játékok történetében először térnek el a hagyományos, stadionokban tartott nyitóünnepségtől. A résztvevő országok delegációi hajókon érkeznek az egyre erősödő esőben a Párizst kettészelő Szajna folyóra. Az útvonal több nevezetességet érintett: elhaladtak a Notre Dame, a Louvre és az Eiffel-torony mellett is.
Az elkövetkező két hétben az egész világot izgalomban tartó sportesemény nyitóünnepsége bővelkedett a meglepetésekben és az egyenlőség és a béke üzenetét tűzte zászlajára.
A zászlóvivőkre irányul a legtöbb szempár, a magyarok közül a kézilabda-válogatott kapusát, Böde-Bíró Blankát és a cselgáncsozó Tóth Krisztiánt figyeljük.
A magyar olimpiai csapat is becsekkolt:
A kisebb delegációval érkező országok megosztják a hajójukat. Szaúd-Arábiából 9 sportoló vehet részt a nyári játékokon, kizárólag férfi spotólók képviselik az országot.
A hajók útvonalán zenés performanszokkal szórakoztatják a sportólókat és a szurkolókat is. Az ezerarcú Lady Gaga francia nyelven énekelt.
A bhutani delgáció egy apró motorcsónakot kapott.
A felvonuláson megjelent egy titokzatos alak. Az arcát maszkkal takaró fantom tetőkön ugrál és az ikonikus helyeken tűnik fel az olimpiai lánggal a kezében.
A kínaiak 388 fővel vesznek részt az olimpián, egy egész katamaránt töltenek meg a sportolók.
Kánkán táncosok lepték el a folyóparti sétányt, megidézve a Moulin Rouge hangulatát.
A felvonulás a francia életérzés „képeslapjait” tárja a nézők elé: a második ilyen, melevenedő performansz a Notre-Dame székesegyházat mutatja be. A Mi Asszonyunk katedrális egy 2019-es, pusztító tűzvészben vált a lángok martalékává, de a felújításon folyamatosan dolgoznak és hamarosan újra megnyitják a közkedvelt turisztikai látványosságot.
A láng megérkezett a Pénzverde épületébe is. Különlegesség, hogy minden itt készült olimpiai éremben van egy kis darab az Eiffel-toronyból.
A következő életképben a francia forradalmat megidéző hangulatról rockzenével és több száz táncos gondoskodott. Bizet Carmenjét választották a művészeti elképzelés szerint a személyes szabadság kifejezésére.
A szabad szerelemre és Párizsra, mint a szerelem városára utaló képsorok és performanszok színesítették az ünnepséget.
Égalité: a köztársaság gárdája mutatta a következő festményt. A hagyomány és az innováció találkozását a Művészetek Hídján masírozó menetet popelőadással összefűzve jelenítették meg.
A láng megérkezett a Louvre épületébe is. A múzeum a világ egyik legismertebb kiállítóhelye, itt őrzik Leonardo da Vinci Mona Lisáját is.
A performanszok szünetében folytatták a csapatok bemutatását. A zászlókat lengető delegációk, mint Dánia vagy a Dominikai Köztársaság hajója szelte a folyót. A dominikai közösség mindössze négy sportolóval vág bele a játékokba. Az etiópok csapata 34 fős: 33 atlétával és egy úszóval érkeztek Párizsba.
A következő életképben a Mona Lisa elrablását elevenítették fel. Egy olasz férfi, Vincenzo Perugia lopta el a rendkívül értékes festményt 1911-ben, jelezve tiltakozását: szerinte a festménynek Olaszországban lett volna a helye.
Honduras és Hong Kong után érkezett a magyar küldöttség. A 170 fős csapat Peking óta a legnagyobb számú magyar delegáció.
A titokzatos fáklyavivő a francia találmányokat bemutató életképbe érkezett. A Lumiére fivérekkel és a Mignonokkal utaltak a francia filmművészetre.
Jeanne Barret, Christine de Pizan, Louise Michel, Alice Guy és más, a francia történelem meghatározó női alakjairól mintázott szobrok magasba emelésével álltak ki a női egyenjogúság mellett, a francia himnusszal, a La Marseillaise-szel.
A hajók útvonalára úszó kerteket építettek. A jellegzetes növénkompozíciókat két hónapig építették. Az stégeken az olimpia legfiatalabb versenyszámát bemutató BMX-esek hajtották bringáikat.
Festivité: a különbőzőség és különbség adja a közös erőt. Az utolsó képeslapon híres francia divattervezők darabjaiba öltöztetett modellek vonultak fel. A mindegy félórás blokkban francia lemezlovas hölgy keverte a zenét, míg a hajók elérték az Eiffel-tornyot.
A Salamon-szigetekről mindössze két hölgy érkezett. Ők az egyetlen delegáció, amelyet kizárólag hölgyek alkotnak.
Közben befutott a mieink hajója:
Az amerikai zászlót LeBron James vitte. A profi kosárlabdázó az Egyesült Államok meghatározó sportolója.
Az élő közvetítésben átkapcsoltak Tahitibe is: a szörfösök olimpiai számait itt rendezik.
A hagyományoknak megfelelően az 570 fős francia különítmény hajója futott be. A francia főváros 1900-ban és 1924-ben rendezett sikeres olimpiát.
Az Európai Unió jelmondata, az „Egyesülve a sokszínűségben” elevenedett meg az utolsó élőképen. A keverőpultból a 90-es és korai kétezres évek diszkóslágerei csendültek fel.
Obscurité. A Sötétség című tabló egy táncmulatságba torkollt. A rendezők a kék bolygó jövőjére, a békére és a társadalmi problémákra is gondoltak. A diszkózajt John Lennon Imagine című száma csendesítette el. A már a béke himnuszának számító dal valódi jelképpé vált, amelynek minden sorával tudunk azonosulni.
Egy különleges lovon érkezett az olimpiai láng az Eiffel-toronyhoz. A Szajna hatkilométeres szakaszán végigszáguldó fémparipa elhaladt a béke galambjainak szárnya alatt is.
A zászlók közel három óra alatt érkeztek meg a sportolókkal. A lánggal érkező hölgy/férfi kilétét mindvégig titokban tartották ahogyan azt is, hogyan gyújtják meg a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok lángját.
A fakó lovon érkező fantom, kezében a zászlóval egy, az Eiffel-tornyot szimbolizáló pódiumhoz sétált. A zenei aláfestésről százötven fős nagyzenekar gondoskodott. Az olimpia himnusza kísérte a zászlófelvonási ceremóniát.
Tony Estanguet francia kenus, a Párizsi Olimpia szervezőbizottságának vezetője köszöntőjében üdvözölte a „100 év udvarlás után”, az országba visszatérő nyári játékokat. Kiemelte, hogy kuriózumnak tartja a városba helyezett nyitóünnepséget és méltatta azokat, akik a közel tízéves felkészülési időszakban hozzájárultak a rendezvény sikeres lebonyolításához. A sportolók kapcsán Estanguet elmondta, hogy a vallási és kulturális sokszínűség az emberiség legszebb formáját mutatja be az olimpián.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke úgy véli, lenyűgöző fogadtatásban részesültek a sportolók és a párizsi olimpiát fiatalabb, városiasabb és a nemek közötti egyenlőséget is szem előtt tartó rendezvénynek tartja. Kiemelte, hogy a résztvevők olyan esemény részesei, ami egyesíti a világot, a békét és az egyenlőséget szimbolizálja. “Ma este, érzelemmel telt szívvel arra kérem a világot, ünnepeljük a sport szeretetét” – zárta ünnepi beszédét a NOB elnöke, majd felkérte Emanuel Macront a nyári játékok megnyitására.
A sportolók és a sportvezetők letették az olimpiai esküt. A szöveg a fair play-ről, a tiszta játékról és a diszkrimináció elutasításáról szólt.
Világklasszis sportolók érkeztek az emelvényre: Zinédine Zidane futballista vette át a lángot a fantomtól, aki Rafael Nadal teniszezőnek továbbította a fáklyát. Az Eiffel-toronyra vetített fényjátékkal az egekig emelték a feszültséget. Meglepetésre Nadal csónakba szállt a lánggal, amit Serena Williams, huszonháromszoros Grand Slam győztes és olimpikon majd Carl Lewis amerikai atléta is kezébe vehette a fáklyát. Ekkor még mindig nem lehetett tudni, hová tartanak a sportolók.
Amelia Mauresmo teniszező kezében folytatta útját a fáklya, majd Tony Parker NBA-játékos szaladt a Tuleriák kertjébe. Paraatlétákkal kiegészülve haladt el az ötösfogat a Louvre előtt, Alain Bernard francia úszó csatlakozott a csapathoz, majd judokák adták kézről kézre a fáklyát. A legidősebb élő francia olimpiai bajnok is kezbe vehette a lángot. Végül Marie-José Pérec háromszoros olimpiai bajnok atléta és Teddy Reiner cselgáncsozó gyújtotta meg az üstöt, amely egy hőlégballont formáz.
Az est leginkább szívmelengető pontja Hymne á l’amour című, Edith Piaf szám volt, amelyet Celine Dion adott elő az Eiffel-toronyról. Nemcsak a közönség, de az énekesnő grandiózus pillanata is volt ez, hiszen a ritka betegsége miatt egy időre az éneklésről is le kellett mondania a zenei ikonnak.