A tudatos alkoholfogyasztás több, mint egy kósza elmélet. Egyszerűen fogalmazva, az egész arról szól, hogy gondolkodjunk ivás közben. A tudatos ivás nem az alkoholról való leszokást jelenti, hanem azt, hogy tudatában legyünk annak, hogy mennyi alkoholt iszunk, és annak milyen hatása van ránk az adott pillanatban.
Arról szól, hogy felismerjük az ivás okait és következményeit. Arról szól, hogy javítsuk az alkohollal való kapcsolatunkat, hogy a pozitív élmény mellett minimalizáljuk a negatív mellékhatásokat, mint például a másnaposság, a megbánás és a szorongás.
Az alkohol mértéktelen fogyasztása számos – a WHO adatai alapján mintegy kétszáz – megbetegedés kialakulásában játszik oki szerepet, csak hogy a leggyakoribbakat említsük: a májbetegségektől kezdve, a közúti balesetek és az erőszak, a daganatok, a szív- és érrendszeri betegségek és az öngyilkosságok.
Magyarországon 2019-ben 420 ezer embert, a 15 éves és annál idősebb férfiak 9,3%-át, és a nők 1,5%-át lehetett nagyivónak tekinteni.
Hazánkban évente átlagosan Kapuvár népességének megfelelő számú ember veszti életét az alkoholfogyasztással összefüggésbe hozható valamilyen megbetegedés következtében.
A WHO meghatározta a fogyasztásnak azt a mennyiségi limitjét, ami még biztonságos fogyasztásnak tekinthető. Nőként hetente legfeljebb 7, férfiként 14 egységnyi italt fogyasztható el biztonságosan, de egy nap nem több mint 3, illetve 4 ital. Ez a mennyiség azonban legalább heti két alkoholmentes nap közbeiktatása mellett fogadható el.
A nyári fesztiválszezonban a jókedved legyen korlátlan, ne az alkoholfogyasztásod!
Illusztráció: Depositphotos