
Alattomos kórokozókat hordoz a kullancs
Az egyre enyhülő, tavaszias időjárás nemcsak az embert csalogatja ki a természetbe: az ott élő növények és állatok is élénkebbé válnak, így a ránk és társállatainkra is egyaránt veszélyes kullancsok is erőre kapnak.
Királyfi Péter, Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának ellenőrzési referense a Győr+ Médiának elmondta, hogy a főleg emlősök vérével táplálkozó kullancsok gyakran szívják madarak és hüllők vérét is. Az állattartók szempontjából fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban kutyáinkkal már hosszabb sétákat is tehetünk, így a kullancsokkal való találkozás esélye is megnő.
„A kullancsoktól való félelem, a különböző betegségek terjesztésével kapcsolatos. Sok esetben egysejtű, baktériumos, vagy vírusfertőzéseket okozhatnak. Ezek a bélrendszerükben megbúvó kórokozók, a vérszívás során kerülnek át a szervezetbe.
Hazánkban már számos faja mellett a legnagyobb részben a Közönséges kullancs fordul elő. Ma már ismert betegségek terjesztői lehetnek, ilyen a Kullancs encephalitis, Lyme-kór, és különösen a kutyákat veszélyeztető Babéziózis, Tularémia (amelyet a betegség felbukkanása esetén bejelentési kötelezettség terhel). Tudni kell, hogy sok kullancsfajból, csak néhány hordoz kórokozókat” – emelte ki a referens.
A megelőzés az állatok esetében a cseppenthető (spot on), vagy rágótabletta, nyakörv vagy spré formájában kapható, egyszerűen adagolható szerekkel lehetséges, de a füves, gazos területen, árnyas erdőben, ligetben tartózkodás után mindig érdemes alaposan átvizsgálni magunkat, állatunkat, különös gondot fordítva a kedvencünk hajlatainak, füleinek, meleg, védettebb testrészeinek átnézésére.
Királyfi Péter megosztotta azt is, mi a teendő kullancscsípés esetén: „Vérszívó találása esetén az eltávolítás speciálisan az erre a célra gyártott kanállal, csipesszel történjen, a kiszedés helyének fertőtlenítésével. Ügyeljünk, hogy a rovar potrohát ne nyomjuk meg.”
A megelőző készítményeket állatorvosi rendelőkben és kiskereskedelemben is meg lehet vásárolni, de minden esetben kérjük az állatorvos tanácsát.
„Ha a gazdi kullancsot talál az állatban, érdemes fokozott figyelemmel kísérni az esetlegesen megjelenő tüneteket: láz, elesettség, kedvetlenség, vizelet megsötétedése, nyirokcsomó duzzanat esetén haladéktalanul keressünk fel állatorvost!” – hívta fel a figyelmet Királyfi Péter.