Minden ötödik 10 és 14 év közötti gyerek energiaitallal indítja a napot Magyarországon – derült ki az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet korábbi felméréséből. A magyar kamaszok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, közülük 13 százalék nagy mennyiségben. Gyakran isszák olyan helyzetekben, amikor fokozott figyelemre és koncentrációra van szükség, például vizsgák vagy sportversenyek előtt.
Az italokban található magas koffein- és cukortartalom viszont sokszor csak rövid távon növeli meg az energiát, amit aztán hamarosan lehangoltság és kimerültség követ.
A kamaszok különösen veszélyeztetett fogyasztók, mert sokan alkohollal keverve vagy intenzív testmozgással összekötve isszák a koffeines italokat, ami – a kiszáradás veszélye miatt – növeli a rosszullét kockázatát. A túlzott energiaital-bevitel koffein-túladagolást idézhet elő. Ennek tünetei között szerepel a heves szívdobogás, a szívritmuszavar, a mellkasi fájdalom, a szédülés, a magas vérnyomás, az émelygés, a hányinger és a remegés, valamint vízhajtó hatása miatt akár kiszáradást is okozhat. Súlyos esetben görcsökhöz és halálhoz is vezethet. Az energiaitalok fogyasztása 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet, mivel a magas koffeinfogyasztás csökkenti az inzulinérzékenységet. A várandósság ideje alatti fogyasztás késői vetélést, alacsony születési súlyt és halvaszülést eredményezhet. Gyermekek és serdülők esetében pedig számos idegrendszeri, valamint a szív- és érrendszeri problémáért tehető felelőssé az energiaitalok gyakori fogyasztása.