A hideg időjárás nem csak a fűtésszámlánkat növeli meg, további bosszúságokat is okozhatnak a lakóknak. A hideg falak miatti párásodás, illetve a másik véglete, a túl száraz levegő, hosszútávú egészségügyi problémákat okozhat. A légúti betegségeken túl, az életünket is veszélyeztetheti, ha az ingatlan nem rendelkezik szén-monoxid mérő készülékkel.
Penész a légúti betegségek melegágya
A penész a falakon szembetűnő jelenség, ám van, amikor észrevétlenül bújik meg a lakásban. Gyanakodhatunk rá, ha látszólag minden ok nélkül elhúzódó légúti irritációval, köhögéssel küzdünk, amikor otthon tartózkodunk.
Érdemes beszerezni páratartalom mérő készüléket otthonra, és átvizsgálni a fürdőszobai és konyhai szerelvények környékét, a növények táptalaját, illetve azon területeket, amiket tapéta, vagy gipszkarton fed, mert sajnos mögötte is kialakulhat a penész.
Ezeket a felületeket le lehet kaparni, és háztartási penészirtóval kezelni, ám ez csak ideiglenes megoldás. Ha már megjelent az otthonunkban, az azt jelenti, hogy a lakásban a feltételek adottak a penész elszaporodására, és a kiváltó okokat kell megszűntetni.
A penész a magas páratartalom velejárója, a legfontosabb ennek a megszüntetése. Amikor a gyakori szellőztetés, és kereskedelmi forgalomban lévő páraelszívók már nem segítenek, akkor valószínűleg szerkezeti probléma a hideg, nedves fal okozója. Régebbi házaknál a szigetelés megoldást nyújt a hideg falak ellen, azonban, ha új nyílászárók is kerülnek beszerelésre, akkor olyat válasszunk amik szellőztető rendszerrel vannak felszerelve.
Új építésű házaknál a száradási időt számos szakember nem várja ki, hogy a szerződési határidőt vállalni tudja. Ilyen esetben a magasabb fűtési hőmérséklet, és a gyakori szellőztetés, még ha nem pénztárcabarát is, de segíteni szokott.
Száraz levegő ellen hidegpárásító
Télen nem csak a túl magas páratartalom, de a fűtés miatti száraz levegő sem tesz jót az egészségünknek. Ha a szervezetünk huzamosabb ideig száraz levegőnek van kitéve, kiszáradhat az orrnyálkahártya és a bőrünk, hajlamosít a felső légúti betegségekre, és száraz köhögést okozhat.
Ha 40 százalék alá esik a páratartalom, ébredhetünk kiszáradt torokkal, és köhögéssel, illetve kisebb gyermekeknél kruppos rohamokat is előidézhet a száraz levegő a lakásban.
Házi praktikaként helyezhetünk a radiátortestre vizzel teli edényt, vagy szárítógép helyett a hálószobába teregessük ki a száradó ruhákat, de esztétikailag ez nem épp a legszebb látvány. Legegyszerűbb megoldás egy hidegpárásító berendezés beszerzése, leghatékonyabb a ventilátorral felszerelt modellek, amelyek mikroszkopikus cseppekre bontják a vizet, és finom ködpárával az egész szobát betöltik. A karbantartásra ezeknél a készülékeknél is figyeljünk, a víz miatt penész és alga foltok jelenhetnek meg a belsejében, amik a levegőbe jutva betegségeket okozhatnak.
A szén-monoxid érzékelő életet menthet!
A fűtési szezonban sokszor a szén-monoxid érzékelő készülék jelzése menti meg az emberek életét. Fontos azonban ellenőrizni a készüléket minden évben. Az elemeket érdemes minden évben kicserélni újra, emellett fontos figyelni a készülék lejárati dátumát is , mert ezen túl nem tudják garantálni a gyártók, a megfelelő működését.
Amennyiben jelez a készülék, késlekedés nélkül meg kell kezdeni a szellőztetést, elhagyni az ingatlant, és értesíteni a tűzoltókat az esetről.