„Szépen könyörgök, segíts rajtam, Szent Balázs!” - fohászkodik a gégeműtét előtt álló Babits Mihály Balázsolás című versében a csodatévő vértanúhoz. De ki is volt Szent Balázs?
A hagyomány úgy tartja, hogy az örmény – ma Törökországhoz tartozó – Szebasztéban született. Példás keresztény életet élt, ezért a város lakói püspökükké választották. Balázs elhagyta a várost, s egy környékbeli barlangban élte imádságos életét remeteként. Ám az emberek gyakran felkeresték, ő pedig gyógyította és tanácsokkal látta el a hozzá fordulókat.
A 4. század elején kitört keresztényüldözéseknek esett áldozatul. Mivel nem tagadta meg hitét, börtönbe vetették, megkínozták és lefejezték. Kultusza már a halála után megkezdődött, a IX. századtól tisztelik torokbajok ellen védő szentként.
Számos csoda és legenda kapcsolódik nevéhez. A legismertebb szerint imájával megmentett egy fuldokló fiút, akinek halszálka akadt a torkába. A hálás anya ételt és gyertyát vitt az akkor már börtönben lévő Balázsnak. Innét ered a balázsolás.
Ünnepét február 3-án tartják a katolikus egyházban. Ilyenkor Szent Balázs közbenjárást kérve az előző napon, Gyertyaszentelőkor megszentelt, két keresztbe tett gyertya fényénél áldja meg a pap a hívőket.