A felvidéki Fülekről készítette a fotót az MTI munkatársa, Komka Péter. A Nemzetközi Űrállomás lassan negyed évszázada kering a bolygónk körül, működtetése a nemzetközi tudományos összefogás mintapéldája.
A Nemzetközi Űrállomás (angolul: International Space Station, rövidítve: ISS) egy alacsony Föld körüli pályán keringő űrállomás. Az egyik legdrágább és legnagyobb űreszköz az űrkutatás történelmében. A programban 16 ország vesz részt: Oroszország, Amerikai Egyesült Államok, Japán, Kanada, Brazília és az ESA (Európai Űrügynökség) 11 tagállama. Brazília és Olaszország a NASA-val kötött külön szerződéssel is részt vesz.
1998. november 20-án lőtték fel az első modulját, össztömege nagyjából 420 tonna jelenleg, 400-420 kilométer magasan kering a Föld körül. Állandó legénysége 2000. november 2-a óta van, jelenleg 6 fő űrhajós a maximális befogadóképessége, az ott élő űrhajósoknak pedig naponta 16 napfelkeltéből és naplementéből áll a napja.
Az ISS repülési adatait és helyzetét az isstracker.pl oldalon követhetjük, valós időben. Cikkünk nyitóképét a felvidéki Füleken készítette Komka Péter, az MTI munkatársa. A fotózott pillanat azt mutatja, ahogy az ISS elhalad a Hold előtt.