
Gólyalesre hív a Magyar Madártani Egyesület
A Magyar Madártani Egyesület a felhívásában arra kér mindenkit, figyeljék a gólyafészkeket és a hamarosan kikelő fiókákat.
Megjött a tavasz, érkeznek a gólyák is a telelőhelyeikről, lehet figyelni, mely településen mely fészkeket foglalják el, hol születnek fiókák – áll az egyesület kisalföldi csoportjának Facebook-oldalán.
Ezeket az adatokat évek óta gyűjtik, az egyre növekvő adatbázisból egyre több érdekes összefüggés és információ olvasható ki. Így szereztek tudomást például arról, hogy egy 2011-ben Fehértón fiókaként gyűrűzött gólya 2016 óta Szanyban költ, vagy hogy egy 2020-as szanyi születésű egyed már 2 éve a szili fészken látható, de a megfigyelési adatoknak köszönhető az a felismerés is, hogy az ország jelenleg ismert legöregebb gólyája egy 2003-ban Győr-Gyirmóton jelölt tojó, mely madár tavaly Rábapatonán nevelte 5 fiókáját, és idén is itt van a fészkén!
Az MME Kisalföldi Helyi csoportjának önkéntesei, a Fertő Hanság Nemzeti Park munkatársai, illetve egyre több helyi lakos is folyamatosan szemmel tartja a megyében található gólyafészkek többségét, de mindig akad olyan helyzet, helyszín, amiről nem rendelkeznek információval.

Arra kérik a lakosságot, hogy
– ha valaki gyűrűs gólyát lát, és azt jó minőségű fotóval tudja is dokumentálni, a ringers@mme.hu-ra kérik küldeni a gyűrűszámot az észlelés körülményeinek megadásával és a fotó csatolásával
– minden egyéb esetben a kisalfold@mme.hu-ra várjuk az adatokat.
Ha valaki gyűrűs gólyát látott adott fészken, de nem tudta leolvasni, a kapott adatok alapján leolvassák azt az egyesület munkatársai. Gyűrűzni nem fognak, de az észlelési adatot rögzítik, csakúgy, mint azt, ha egy fészek üres marad.