A Lennert-család a gyermekeik érdekeit, a jobb lehetőségeket szem előtt tartva költözött Veszprémből Győrbe. Anna 11, Emma csupán 7 éves, de már megszámlálhatatlan mennyiségű, az akrobatikus táncelemeket tartalmazó sportágakban szerzett éremmel büszkélkedhetnek.
Egy Győr melletti településen él a mérnök édesapa, a hivatása szerint óvónő édesanya és három gyermekük. A legidősebb, János kiemelkedő tehetséggel mozog az informatika világában, profin kezeli a mesterséges intelligenciát és a robotikában is jeleskedik. A mozgás szeretete sem kerülte el: a taekwon-do sportágban versenyez. Anna és Emma, a Lennert család lánygyermekei viszont a táncban találták meg magukat.
A lányok szertornával kezdték sportpályafutásukat egy veszprémi egyesület berkein belül. Anna (akit a család Panninak becéz) elmesélte, hogy a torna inkább teher volt neki, soha nem tudta igazán megszeretni és a sérülés sem kerülte el. Mint mondta: „Át kellett kapni a kisebbik korlátról a nagyobbikra, és nem értem el, és úgy, ahogy voltam, leestem.”
Érdeklődésük hamar a jóval látványosabb és mozgalmasabb, akrobatikus elemeket is tartalmazó FitKid és DanceFree felé terelődött. A monoton, folyton ismétlődő gyakorlatok után egészen másképp zajlik egy-egy edzés. A lányok a felkészülést olyan komolyan veszik, hogy az otthonukban kialakított próbateremben minden nap átveszik a koreográfiákat edzőik, Németh Nikolett és Süli Amarilla Luca, valamint édesapjuk segítségével.
„Van olyan, hogy csinálunk külön gyakorlatokat is abból, amit eddig megtanultam, de van, hogy elemeket is kell gyakorolni” – mesélte lelkesen Panni, akitől azt is megtudtuk, hogy a napjaiba az iskolai tanítás és leckeírás után illeszti be az edzéseket. Mindhárom gyermek kitűnő tanuló és a szülők ügyelnek arra is, hogy a pihenésre is jusson elegendő idő. „Niki néni 5 óra körül szokott jönni, ha pedig mi edzünk, akkor, amikor végeztünk, ügyelünk arra, hogy este legyen egy kis játék. Sötétben ezt megfordítjuk, mert akkor be lehet menni a villanyfényes terembe, de sötétben már nem biztos, hogy az udvaron lehet játszani. Hétvégén pedig egy napot beiktatunk, amikor kirándulunk” – vette át a szót János, az édesapa. A családfő kiemelte, hogy a költözéskor fő szempont volt, hogy a ház rendelkezzen olyan helyiséggel, amiben kis átalakítások után, ideális helyet kaphatnak a lányok.
A felkészülés során az oktatóktól és a tapasztaltabb táncosoktól is el tudnak lesni egy-egy mozdulatot, de Panninak sokat segítettek Hergenröder Jácint mozgásórái is, ahol a modern jazz és a balett elemeit sajátította el. Egy táncosnak pedig a legjobb és legszebb, ha együtt tud élni a koreográfiával, ez volt a siker kulcsa: a világbajnoki ezüstérmet érő gyakorlatsor elemeit Panni álmodta meg, Németh Nikolett letisztázta, és így lett belőle kerek egész. „A vb második helyes gyakorlatomat eredetileg a dancefree-re készítettük. Elővettük, beletettünk egy kis akrobatikát és ugrást, így tudtam indulni vele” – emelte ki az ifjú tánctehetség.
A család egyébként példaértékűen, igazi csapatmunkaként kezel egy-egy versenyt. Betti, az édesanya felelős az adminisztrációért: a versenyeket színkódokkal vezeti a naptárban. Külön jelölik a „kötelező köröket” és azokat az eseményeket is, amire szeretnének eljutni. Ő felel a lányok hajáért és sminkjéért is egy-egy versenyen és a gyerekek táplálkozását is ő menedzseli. Megtudtuk, hogy a fehérjedús, kiegyensúlyozott táplálkozás elsődleges szempont a gyerekeknél, de nem dől össze a világ, ha elcsábulnak egy-egy csoki erejéig. A versenyek után viszont kötelező elem a piskótatekercs.
Az informatikai segítséget a lányok bátyja, Jáni adja, ő vágja össze a kűrök zenéjét, Panni pedig nagyon sokat tud segíteni Emma koreográfiáiban. Az ifjabbik tánctehetség folyamatosan izgő-mozgó kislány, interjúnk alatt eleinte félénken kapcsolódott be a beszélgetésbe, de egy csokor színes filctoll és a rajzolás őt is megnyitotta.
Az édesapa, János tartja a kapcsolatot a versenyszervezőkkel és minden más feladatot is magára vállal. A világversenyek az izgalmakon túl mindig tartogatnak lazább programokat is, családi nyaralásnak is felfoghatók a külföldi, több napos utazások.
Hatalmas szorgalmuknak és kitartásuknak, valamint a stabil, kitartó szülői háttérnek köszönhetően a lányok eljutottak a zágrábi és novaljai International Dance Open világbajnokságra, de a szlovák rendezésű Showdance versenysorozat Európa-bajnoki döntőjére is megszerezték az indulás jogát.
Anna 2024-ben 19 megmérettetésen indult, 43 érmes helyezést ért el. Akrobatikus tánc kategóriában egyéni Európa-bajnok, egy másik koreográfiával ezüstérmes, akrobatikus táncban világbajnoki negyedik, a FitKids kategóriában pedig világbajnoki ezüstérmes lett.
Kishúga, Emma ugyancsak 19 versenyen indult, a bajnokságokról összesen 24 éremmel tért haza. A 14 arany- és 15 ezüstérem bizonyítja, hogy a jövő nagy reménysége, egyéni, látványtánc kategóriában kétszeres EB ezüstéremmel büszkélkedhet. A lányok szobája valódi tánc-szentély, büszkén mutatták minden eddig megszerzett elismerésüket.
A tavaszi idényben mindketten indulási jogot szereztek a szófiai AcroFree Dance Európa-bajnokságra is, ám szüleik fontosabbnak tartják az egészségüket, így ezen a versenyen már nem indulnak.
Panninak komoly tervei vannak a jövőre nézve, tanulmányait is úgy képzeli el, hogy a tehetségét kamatoztatni tudja és tapasztalatait a versenyzői pályafutása után koreográfusként és tánctanárként szeretné tovább adni.
Az év utolsó megmérettetésén is remekeltek: az International Dance Open utolsó, hazai fordulójában Dabasra látogattak, ahol Emma egy arany- és két bronzérmet, Panni pedig két ezüstöt és egy negyedik helyet gyűjtött be, így mindketten, valamennyi nevezésükkel kijutottak a bécsi világbajnokságra. Emma megnyerte a látványtánc, Panni pedig a Fitkids kategória bajnokságát a Ritmuscsapatok Bajnokságában, és Panni bajnoki ezüstöt szerzett látványtáncban.