A szódabikarbóna jótékony hatásait a gyomorégésre sokan ismerik, illetve számos sütemény recepthez is alap hozzávaló. Azonban igazi kincs lesz a háztartásodban, ha elolvasod a cikkünkben összegyűjtött praktikákat.
Sokan egyetértenek azzal, hogy a sütő tisztítása az egyik legádázabb háztartási munka. A szódabikarbóna segítségével ezentúl gyerekjáték lesz az odaégett sütő kitakarítása. Ha még nem annyira vészes a helyzet sütőfronton, akkor meleg vízzel elkeverve is hatékony súrolószert varázsolhatunk a szódabikarbóna segítségével. Makacsabb szennyeződéshez a keverékhez adjunk ecetet is, és a pasztát hagyjuk rajta legalább egy órát. Utána nagyon egyszerűen le fog jönni az odaégett, zsíros szennyeződés komolyabb súrolás nélkül.
A szennyeződések, makacs foltok a háztartási textiliákon is gyakran előfordulnak. Ha kiömlött a kávé, vagy a vörösbor a kedvenc felsőnkre csöppent, akkor szórjunk a foltra egy marék szódabikarbónát és vizezzük be! Rövid hatóidő után vegyszermentesen tisztává varázsolja kedvenc ruhadarabjainkat, vagy a szőnyeget.
Akiknek kisgyermekük van, vagy a házi kedvencük feljárhat például az ágyra, ott könnyen bepiszkolódhat a matrac. Matracvédő és ipari mosógép hiányában a matrac tisztítása szinte lehetetlen. Szórjunk a foltra vízzel elkevert szódabikarbónát, hagyjuk fél órát hatni és alaposan szárítsuk meg! Szövetkímélő hatása révén a szódabikarbóna a matracunk szagtalanítására is jó. Porszívózás előtt szórjunk egy kisebb tasakkal a felületre, és alacsony fokozaton szívjuk fel!
Nem csak a matracon, de egyéb felületeken is kiváló szagtalanító hatással bír. Nyári időszakban a cipőnk is bebüdösödhet a fokozott izzadás miatt. Szórjunk a cipőbe éjszaka egy adag szódabikarbónát, reggel rázzuk ki alaposan, és a szagok tovaillannak!
Hogyha a hűtőnk nem csak koszos, de már szaga is van, akkor takarításnál a szódabikarbónás víz nem csak tisztít, de fertőtlenít és szagtalanít is. Kánikulában a kukák is erős szagokat tudnak árasztani, amire szintén hatásos, ha a fenti összetevőkkel takarítjuk ki.
Nyáron pedig a szúnyogcsípés okozta kellemetlen tünetekre is hatékony a szódabikarbóna. Kevés vizet adjunk hozzá, hogy paszta állagú legyen, és ezzel a keverékkel kenjük be a viszkető bőrfelületet!
Biztos mindenkivel előfordult már, hogy órák óta rotyog a tűzhelyen az étel, de a hús nem akar megpuhulni. Egy késhegynyi szódabikarbóna erre is gyógyír. Ez a praktika nem csak a húsok, hanem hüvelyes zöldségek puhítására is szolgál.
Az autónkról se feledkezzünk meg, ha a háztartási munkákról beszélünk! Amennyiben kellemetlen szagot áraszt, mikor beülünk, akkor a hamutartó részébe öntsünk a szódabikarbónából, ami magába szívja az állott szagokat!
Szélvédő mosásnál is sok bosszúságot okoz nyáron a rengeteg odaszáradt rovartetem. Egy benedvesített, puha felületű törlőkendőre szórjunk egy evőkanál szódabikarbónát, töröljük le a felületet, majd tiszta víz használata után újra bogármentes lesz a szélvédőnk!