A hét orvosi témája

Télen a szemészeti rendelőben

Dr. Kéry Klára szemorvos Illusztráció: Freepik
2025.01.12. 14:17

A januári faggyal igazi tél köszöntött ránk. Mit tehetünk ebben az időszakban szemünk egészsége érdekében?

Szemszárazság

A kinti hideg levegő, s az, hogy sokat fúj a szél, valamint a benti, fűtés miatti száraz meleg sokaknál okozhat szemszárazságot. „Ég, piros a szemem, bántja a fény, és mintha homok lenne benne. Időnként homályosan is látok – panaszolják a betegek. Járhat akár könnyezéssel is, mivel a szervezet igyekszik kompenzálni a kiszáradást. A tünetek enyhítésére, a szem nedvesítésére ma már korszerű műkönnycseppek kaphatók vény nélkül is a patikákban, amit használhatunk szükség szerint alkalmanként egyszer, kétszer vagy akár rendszeresen is napi háromszor. Hasznos gondoskodni a szoba levegőjének megfelelő páratartalmáról, és télen is fontos, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk.

Hógolyózás

Itt a közkedvelt téli sportok időszaka. Ha van hó, a gyerekek építhetnek hóembert, rendezhetnek hócsatát. Azonban egy keményre gyúrt, jeges, rosszul irányított hógolyó könnyen a másik szemében landolhat, aminek komoly szemsérülés lehet a következménye.

Szánkózás, síelés

Aki pedig szánkózni, síelni indul, vegye elő a napszemüvegét, mert hiába gyengébb a téli nap ereje, ne feledkezzünk meg az ilyenkor is meglévő UV- sugárzás veszélyeiről. Sőt, a havas környezet sokszorosan veri vissza a ráeső napsugarakat a frissen esett hóról. Az UV-sugarak megfelelő védelem nélkül a szaruhártyán aktuálisan okozhatnak a bőr leégésének megfelelő, viszonylag gyorsan gyógyuló, de nagyon kellemetlen gyulladást, hóvakságot. A nagy mennyiségű UV-sugárzás hosszabb távú hatásai lassúak és fájdalommentesek, de idővel ronthatják a látást.

A jó napszemüveg

A jó napszemüveg, síszemüveg UV 4oo jelzésű, és a szemre káros, 4oo nm alatti sugarak mindegyikét kiszűri. Szerencsés, ha fazonja az arc vonalához simul. A gyermekeknek is fontos, hogy legyen. Jó hír a szemüvegeseknek, hogy ma már kapható dioptriás napszemüveg, sőt síszemüveg is, bár sokan viselnek akár csak erre az alkalomra kontaktlencsét, hiszen praktikusabb, nem párásodik be, s egy esetleges esésnél biztonságosabb. Ebből is leginkább az egyszer használatos „napi”, eldobhatót ajánlom. Műkönnyet is vigyünk magunkkal, mert szükség lehet rá.

Fertőző szembetegségek

A hideg idő különösebben nem kedvez a fertőző szembetegségeknek, leginkább gyerekközösségekben fordulnak elő baktérium vagy vírus okozta kötőhártya-gyulladások. Fontos, hogy ilyenkor a kisgyerek ne menjen közösségbe, gyorsabban  is meggyógyul otthon, és nem adja  tovább a fertőzést kis társainak. A családtagok pedig  gyakori, fertőtlenítő kézmosással, és  külön törölköző használatával tudnak  vigyázni  magukra.

Kapcsolódó témák: #egészség | #szemészet | #tél |