Itt az ősz, a szeszélyes időjárás, sok gyermek került közösségbe, és sorra viszik haza a betegségeket, a felnőtteket sem kímélve. Sok szülő félelme ez az időszak, hiszen az egész család számára egyet jelent a gyakori megfázással. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy gondoskodjunk szervezetünk számára a megfelelő vitaminbombáról. A homoktövist például sokak csodanövényként tartják számon, hiszen nagyszerű természetes immunerősítő lehet, tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom, és számos egyéb jótékony hatása ismert.
Manapság már egyre elterjedtebb a homoktövis fogyasztása, egyre több helyen hallhatunk a növényről, találkozhatunk vele valamilyen formában. Ez a narancssárga bogyós növény a Himalája lejtőin, főként Ázsiában terem, azonban ma már az egész világot meghódította. Magyarországon a Duna mentén, a Balaton-parton vagy a Csepel-szigeten találkozhatunk vele. Hazánkban védett növényként tartják számon.
Érdekesség, hogy a homoktövis tízszer annyi C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. Termését elsősorban feldolgozva használják: dzsem, bor, ivólé, likőr, gyümölcslé, kompót formájában. Leveléből erősítő hatású tea készíthető.
Mi mindenben segíthet nekünk a gyógynövény az immunerősítésen túl, ha beépítjük táplálkozásunkba?
Nézzük csak jótékony hatásait pontokba szedve!
- védi és erősíti az immunrendszert
- késlelteti az öregedési folyamatot
- növeli a szervezet ellenálló képességét
- véd különböző fertőzések ellen
- segít a legyengülés leküzdésében, erősítő hatású
- javítja az általános egészségügyi állapotot
- C-vitamin-tartalmának köszönhetően véd a megfázás ellen
- fokozza az anyagcserét, így segít az ideális testsúly megtartásában
- csökkenti a vércukorszintet
- védi a májat
- kedvezően hat a gyomorra
- lassítja az érelmeszesedést
- gátolja a hajhullást
- gyógyítja a sebeket
A homoktövissel korábban már a Kertbarát című magazinműsorunkban is foglalkoztunk. Az adást itt visszanézhetik, hogy még több érdekességet tudhassanak meg a növényről:
A homoktövis nagy mennyiségű fogyasztása nem ajánlott várandósság, szoptatás idején, illetve 12 év alatti gyermekek számára sem, mivel egyes esetekben hasmenést okozhat.
Még több információ IDE kattintva!
Forrás: hazipatika.com
Illusztráció: Pixabay