A nyári hónapokban érkezik Horvátországba a legnagyobb „importcikk”, a turista. Vannak, akik az esélytelenek nyugalmával indulnak útnak, de akadnak olyanok is, akik szeretnének magabiztos tudás birtokában kikapcsolódni. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Szállás – csak hiteles forrásból
Több gyűjtőportál ad helyet a kereslet és kínálat találkozásának az online térben. Olyan keresőt érdemes használni, ahol a véleményeket is feltüntetik, így kisebb az esélye a kellemetlen meglepetéseknek. A szállásadók általában kérnek előleget, ezzel a foglaláskor megadott bankkártyán keresztül fogják a számlát megterhelni, a fennmaradó összeget pedig csak az érkezéskor kell fizetni. Szinte minden üdülőövezetben találunk irodákat is, ahol az aktuálisan üres szobákat értékesítik. Így ha valaki nem szeretne előre elköteleződni, vagy tart az internetes visszaélésektől, jó eséllyel talál így is szobát, ahol álomra hajthatja fejét a nyaralás idején. A Tripadvisor valós értékelései megkönnyítik a választást, legyen szó szállásról vagy étteremről.
Indulás előtt – Iratok, Euro, biztosítás
A személyi igazolvány már gyakorlatilag újszülött kortól kötelező. Habár Horvátország 2023. január 1-je óta tagja a Schengeni övezetnek, és úgy csusszanhatunk át ellenőrzés nélkül a határon, mint kés a vajon, az okmányainkat kötelesek vagyunk magunknál tartani. A nyaralós csoportokban állandóan visszatérő téma, hogy el merjenek-e indulni a családok személyi nélkül, de a válasz az egyértelmű nem, bármilyen híresztelés ellenére is! Ugyan ez a helyzet a lejárt okmányokkal is: nem elfogadott ezekkel utazni! Kiemelnénk, hogy kiskorúak esetében a személyi igazolvány igényléséhez mindkét szülő személyes jelenléte szükséges, amennyiben egyikük akadályoztatása felmerülne, a másik szülő eljárhat az okmányirodában egy két tanúval igazolt meghatalmazással is.
Az egészségügyi vészhelyzetek bármikor előfordulhatnak, épp ezért kell kiváltani az Európai Egészségbiztosítási kártyát, amelyet szintén az okmányirodában tudunk igényelni.
Mielőtt útnak indulunk, erősen ajánlott utasbiztosítást kötni, amelyet az utazókra és a járműre is ki lehet terjeszteni. A minimális kiadásnak nagy hasznát tudjuk venni, ha gond adódna. Azt, hogy a biztosító mire és mennyit fizet, a kötvényben foglaltak határozzák meg.
Horvátországban 2024. január 1-je óta Euro a hivatalos fizetési eszköz. Hiába kuporgattuk a megmaradt kunát a stelázsiban, fizetéskor már fabatkát sem ér. A parti éttermekben és büfékben néhány egységtől eltekintve mindenhol lehet bankkártyával fizetni. Legtöbben a Revolut kártyát viszik magukkal, kihasználva a virtuális készpénz nyújtotta kényelmet és a napi középárfolyamon való váltás lehetőségét.
Utazunk – mikor, merre, hol?
A MÁV már évek óta indít vonatokat az Adriára, de ezek teljes kihasználtsággal működnek és a főszezonban nagyon nehéz jegyet találni rá.
A gépjárműveket természetesen nem árt átnézetni a hosszú út előtt, de ha már külföldön ragadunk, a hazai, határ melletti trélereseket érdemes hívni, ha nem szeretnénk borsos árat fizetni. A Google kereső és a Facebook is kínál számtalan lehetőséget, ahol véleményt is találunk a szolgáltatókról.
A legtöbben a hajnali órákat preferálják az induláshoz, mert így elkerülik a forróságot és az araszolást is, és a reggelit már a tengerparton tudják fogyasztani. Győrből az északibb részeket Szlovénián keresztül (10 napos matricát a határátkelő előtti benzinkúton tudunk venni) érdemes megközelíteni.
ENC – megéri?
A magyar autópályákkal ellentétben nincs általános matrica: a felhajtáskor kapott tikettel tudjuk igazolni azt, hol és mikor kezdtük el használni az utat. Az elvesztett jegyért büntetés jár, és az összeg a reálisnál még magasabb lehet, mert a kezdőponttól számolják a pályadíjat. Mint egy parkolójegyet, felhajtáskor megkapjuk, lehajtáskor fizetünk (készpénzzel vagy bankkártyával).
Az ENC-ről csak az fog ódákat zengeni, aki saját készülékkel rendelkezik. A kis gép felhasználói számára külön sávot tartanak fenn az autópályán, az előre, bizonyos összeggel feltöltött kártyáról automatikusan vonja le a fizetőkapu az útdíjat. A bérleti díjon felül számolni kell azzal is, hogy a sztrádán több kilométeres torlódás alakulhat ki, a dugóban pedig azok is ott ülnek, akiknél az ENC a szélvédő mögött pihen!
Az időjárásról akár az Időképről is tájékozódhatunk, de a kekadria.hu is segítségünkre lehet az információszerzésben. Ez utóbbi portálon webkamerákon is látjuk a városokat és az aktuális benzinárakról, határ- és autópályákról szóló információkat is be tudjuk gyűjteni.
Ott vagyunk már?
A szállás elfoglalása után már csak egy dolgunk van: élvezni a pihenést. Az éttermekben a nyelvi nehézségek leküzdésére már jórészt fotós étlapokkal dolgoznak, a szupermarketek kínálatában pedig a hazaihoz hasonló árucikkeket találunk. Az árak természetesen változatosak az adott hely frekventáltságától függően, de az alapvető élelmiszerekért nem kell mélyen a tárcába nyúlni.
A horvát tengerpartokat általában sziklás, vagy kavicsos strandok tarkítják, a homokos részekért például Loparig vagy Medulinig kell utazni. Ha nem csak a hasát süttetné a család, a vendéglátóktól begyűjthető brosúrák számos fakultatív programot kínálnak. Ezekről az interneten is bőséges tájékoztatás áll rendelkezésre.
Mindenképpen érdemes figyelembe venni a helyi ajánlásokat: a vízicipő használatára vonatkozó tippeket és a figyelmeztetéseket (viharról, vagy akár medúzákról) jobb, ha komolyan kezeljük.
A nagyobb üdülővárosokban a helyi rendőrség munkáját évről évre segítik a magyar hivatásosok is. A bajba jutottak az Uniószerte ismert 112-es telefonszámon tudnak segítséget kérni, Magyarország zágrábi nagykövetsége pedig ingyenesen hívható ügyeleti telefonszámot tart fenn ( +3680 368 036 ).
Pihentető nyaralást kívánunk olvasóinknak!
Kezdőkép: Rovinj városa (Pixabay.com)