A Győrhöz kötődő világhírű utazó emlékét a mai napig nem felejtették el Kelet-Ázsiában.
Szijjártó Péter a héten Thaiföldön tárgyalt, a győriek pedig érdekes hírre kaphatták fel a fejüket, miszerint Bangkokban a Budapest sétány átadása mellett ünnepélyes keretek között avatták fel Xantus János szobrát
De mi köze az egykori győri bencés diáknak, és a győri állatkert névadójának Thaiföldhöz? – ennek jártunk utána.
Mint tudjuk, Xantus János családja az 1850-es években Győrben lakott, a Városház utca 19. szám alatt. Ide küldte leveleit Amerikából, ahol a legenda szerint Karl May, a Winnetou-könyvek szerzője róla mintázta Old Shatterhand alakját, és a történet szerint Shatterhand híres puskája, a Henry-karabély a mai napig a győri Rómer Múzeum gyűjteményét gyarapítja.
Azt viszont már kevesebben tudják, hogy Amerikából hazatérve Xantus János egy több éven át tartó, osztrák-magyar expedícióra indult Kelet-Ázsiába 1869-ben, amelynek során érintette Sziámot, vagyis mai nevén Thaiföldet is.
Ezen az expedíción Xantus János Kínán, Japánon, Szingapúron és Borneón át egészen Sziámig eljutott, és a szükséges engedélyek beszerzése után több ezer tárgyat tartalmazó értékes gyűjteménnyel tért haza az útról, amelyek később a Néprajzi-, az Iparművészeti, sőt, a Nemzeti Múzeum anyagát is gyarapították.
A mostani szoboravatón Szijjártó Péter hangsúlyozta: Xantus János erős képviselője volt a magyar kultúrának és tudománynak egy olyan korban, amikor a világ felfedezéséhez még átlagon felüli elkötelezettségre volt szükség. A küldetés végül sikerrel zárult, hiszen Xantus erőfeszítéseinek köszönhetően a magyarok rácsodálkozhattak a thai és ázsiai kultúra rendkívüli sokszínűségére.
Bangkok kormányzója az átadón kiemelte: tudomása szerint ez az első szobor Thaiföldön, amit magyar állampolgár tiszteletére állítottak, egyúttal köszönetet mondott a Xantus János által elvégzett munkáért.