A karate 2012 óta szeretne az olimpiai programba bekerülni, ezért igazították az ötkarikás játékokhoz a sportágat. Sok változást vezettek be mind a formagyakorlatokban, mind pedig a küzdelemben. A karate tehát mindent megtett Tokióért, és a magyar induló Hárspataki Gábor is, aki az edzőjével Fischer Mihállyal hosszú utat járt be addig, hogy olimpiai résztvevő lehet.
Az MTK 25 éves versenyzője már most eredményes pályafutást tudhat maga mögött, de azt mondja, ha minden összejön Tokióban, az éremszerzést is jelenthet.
“Amikor először azt éreztem, hogy ezt a sportot komolyan szeretném csinálni, az 2011-ben volt, a korosztályos világbajnokságon Malajziában, ahol egy hetedik helyezést értem el. Ott tudatosult bennem, hogy a sok szép nemzetközi eredmény, a magyar bajnoki címek mellett, azért van még hova fejlődni. Azóta dolgozom a jelenlegi edzőmmel, és egyesületemmel. Mára ők a második családom, és ha akkor nem váltok, most nem tartanék itt. Szerencsésnek mondhatom magam mert nekem ez a munkám, hivatásos sportoló vagyok az MTK színeiben. Ezért is van az, hogy a felkészülés alatt aludtam, és a karatéval foglalkoztam, másra nem kellett figyelnem, kizárólag az olimpiára koncentrálhattam” – mondta még az olimpia előtt a Győr Plusznak Hárspataki Gábor.
Az olimpián karatéban összesen három súlycsoport van, mindegyikben tíz résztvevővel. Gábor úgy érzi, ha a verseny napján kijön a lépés, akkor dobogóra állhat majd.
“A karate még elég gyerekcipőben jár az ötkarikás játékokon. Egy két és fél éves cikluson vagyunk túl, húsz-harminc versennyel a hátam mögött, ahol voltak felemelő pillanatok, és iszonyatos mélypontos is. Ebben az időszakban lehetett pontokat szerezni, és ezek alapján a súlycsoportok első négy helyezettje jutott ki, és voltak még egyéb lehetőségek is, de kemény küzdelem zajlott a kvalifikációért is. A Top 10 versenyző között tényleg a világ tíz legjobbja van, ide senki sem került be véletlenül. Azt mondom, hogy kijutni az olimpiára nehezebb volt, mint innen egy éremmel hazatérni.”
Hárspataki Gábor szereplésében tehát benne lehet a dobogós hely, hiszen a tokiói mezőnyből eddig csak egy ellenfelet nem tudott legyőzni, a sportág legendáját az azeri Agajevet.
“A világklasszis, az öreg róka, na őt még nem vertem meg. Felkészültünk becsülettel mindenkiből, kielemeztük az összes ellenfelemet, minden területen szakember foglalkozott velem. Sporttörténelem volt a felnőtt Európa-bajnoki ezüst, az olimipai kvalifikáció. Három a magyar igazság, szeretnék egy érem szerzéssel még rátenni egy lapáttal. A felkészülés végét átírta a pandémia, nem jöttünk korábban Japánba, máshol készültünk, és pár nappal a verseny előtt érkeztünk. Ezzel kizárjuk a terhet, amit az olimpia hangulata rakhat rám. Jövünk, átállunk, és szétrúgjuk mindenkinek a hátsóját.”
Az olimpián pénteken a vb-ezüstérmes Nisimura Ken mellett a 25 éves Hárspataki ellenfele az ugyancsak vb-2., Európa-bajnok ukrán Sztanyiszlav Horuna, az Afrika-bajnok egyiptomi Abdelaziz Abdalla és a kétszeres Pánamerikai bajnok amerikai Thomas Scott lesz. Az ötfős csoportokból az első két helyezett jut az elődöntőbe, amelynek győztesei vívják majd a döntőt, míg a vesztesek bronzérmesek lesznek.
“A 75 kg az elit kategória, ami rendkívül besűrűsödött azzal, hogy összevontak súycsoportokat. A tíz versenyző közül bármelyik esélyes az éremre, itt nagyon kis különbségek döntenek majd. Az esik ki előbb, aki először hibázik, bármekkorát is. Nagyon nagy figyelem, és taktikai fegyelem kell. Két ötös csoport lesz, itt mindenki mérkőzik mindenkivel. Pontokat kapnak, és a legjobb kettő jut csoportonként az elődöntőbe. A pontokkal is lehet persze taktikázni, a végelszámolásnál tényleg a legapróbb részletek is számítanak az esetleges körbeveréseknél” – mondta Fischer Mihály, Hárspataki edzője.
Gáborért pénteken magyar idő szerint 10 órától szoríthatunk!