Az Ökomenikus Segélyszervezet a magyar-ukrán határ mindkét oldalán jelen van, és segíti a háború elől menekülőket. A tapasztalata, jelenléte erős és jelentős. A témáról a Győr+ Este adásában Farkas Mónika műsorvezető beszélgetett Gáncs Kristóffal, a szervezet kommunikációs igazgatójával.
Az Ökomenikus Segélyszervezet megalakulása óta jelen van Kárpátalján. Tevékenykedése célja a katasztrófákat követő humanitárius segítségnyújtás mellett olyan, hosszú távon fenntartható fejlesztési modellprogramok átadása, amelyek a kárpátaljai, nyugat-ukrajnai régió fejlődését segítik elő. Az orosz támadást követően a szervezet az első pillanattól kezdve megkezdte a felkészülést a segítségnyújtásra. A térségben több tízezer belső menekült befogadására kell készülni.
,,Körülbelül két és fél évtizede vagyunk jelen. Segítettünk már a 2014 utáni fegyveres konfliktus miatti belső menekültáradatnál is. Erre a tapasztalatra, rendszerre, beágyazottságra tudunk most is építeni. Van egy megállapodásunk Kárpátalja kormányzójával, így a régióban szabadon tudunk dolgozni, és szoros együttműködésben vagyunk a kárpátaljai szervekkel. A hét végén 28 tonna tartós élelmiszert vittünk át a határon két kamionnal. Ezeket újabbak követik, és folyamatosak lesznek az osztások a szervezet a segélyszervezet beregszászi központján keresztül“ – mondta a Győr+ Este adásában Gáncs Kristóf, a szervezet kommunikációs igazgatója.
Hozzátette, vannak ideiglenes szálláshelyeik Miskolcon, Debrecenben és Budapesten.
,,Az első napokon az ukrajnai oldalra koncentrálunk. Itt tudjuk segíteni azokat a sokszor több órát várakozó családokat, amelyek az átlépésre készülnek – mondta Gáncs Kristóf, aki hozzátette, mire van szüksége leginkább a rászorulóknak. – Meleg teára, ételre, babaápolási cikkekre, higiéniai termékekre. Mindenre, amivel az ott várakozókat tudjuk támogatni, emellett melegedőként is fontos szerepe lehet ennek a pontnak.”
Elmondta, a háború elől menekülőket két csoportba lehet sorolni.
,,Valaki céllal érkezik, tudja, kihez megy tovább. Akár Ausztriába, Németországba, vagy éppen a magyarországi rokonokhoz. Vannak olyan családok, amelyek számára azonban nincs fogadófél. Mi segélyszervezetként tudunk szállást kínálni nekik több helyszínen, ameddig szükséges. Kilátástalan helyzetet élnek meg a menekülők, ott kellett hagyniuk mindenüket – hangsúlyozta Gáncs Kristóf, aki a gyerekekre külön kitért. – Minden segítségnyújtásnál odafigyelünk a gyerekekre, legyen szó tartós élelmiszercsomag összeállításáról, a határnál a segítségnyújtásról, akár a szállások kialakításáról. Fontos, hogy a szervezet megerősítse struktúráit, higgadtan és átgondoltan tudjon segíteni. Itt nem napokról, hanem évekről lesz szó, amíg segítségnyújtásra lesz szükség, még akkor is, ha a fegyveres harcok véget érnek.“
A beszélgetést itt hallgathatja vissza: