A cukorbetegségnek több típusa van, leggyakoribb az úgynevezett 2-es típusú, mely elsősorban a felnőtt lakosságot érinti. Jelentőségét ennek a betegségnek az adja, hogy az emberek nagy százalékát érinti, örökletes hajlamon alapul, viszont a betegség kialakulása és az esetleges szövődmények kifejlődése megelőzhető, illetve késleltethető.
Egyre korábban jelentkezik
A legfrissebb szakkönyvi adatok szerint hazánkban körülbelül 720 ezer diagnosztizált, valamint becslések szerint ugyanennyi fel nem ismert, illetve a betegség megelőző állapotában szenvedő ember él. Az összlakosság körülbelül 15 százalékát érinti, a betegek száma évről évre nő. Korábban általában a negyven év felettieket érintette, de ma már sajnos gyerekek körében is előfordul. Kialakulásában a már említett öröklődő hajlam mellett a legfontosabb a mozgásszegény életmód, valamint a helytelen táplálkozás következtében kialakuló kövérség, a hasi típusú elhízás. Gyakran társul magas vérnyomással, magas zsírszintekkel, a vér fokozott alvadékonysági hajlamával.
A 2-es típusú cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség egy folyamatosan romló összetett anyagcsere-probléma, mely lassan, évek alatt, tünetmentesen alakul ki. Ha panaszokat okoz, azok már általában a tartósan magas vércukorszint következményének tarthatók: bőrviszketés, szájszárazság, fokozott folyadékfogyasztás, esetleg jó étvágy ellenére fogyás, romló látás, fáradékonyság. Általában azonban vérvétel kapcsán derül ki panaszmentes egyéneknél. A betegség kizárólag vérvétellel diagnosztizálható. Nincs enyhe és súlyos cukorbetegség. Addig nem beszélünk erről a kórképről, ha vénás vérből vizsgálva, a vércukorérték 6 mmol/l alatti. Ha legalább két alkalommal az éhgyomorral mért érték (amit 8 órán belül nem előz meg étkezés) 7 mmol/l-t meghaladja, vagy bármikor nézve 11,1 mmol/ feletti, az már cukorbetegségnek tartható.
Mit lehet tenni?
Az utóbbi évtizedben a cukorbetegség kezelése terén „forradalom” zajlik, ami azt jelenti, hogy egyre több, korszerűbb, különböző hatásmechanizmusú gyógyszer jelenik meg. Összességében azonban elmondható, hogy legfontosabb az étkezés. Bármilyen modern kezelésben, vagy akár inzulinterápiában is részesül valaki, a legtöbbet a szervezetünkbe bevitt ételekkel lehet javítani. Ha valaki eldönti az életmódváltozást, azt javaslom, hogy az ne radikális legyen, hanem fokozatos. Alap az úgynevezett mediterrán étrend, amit az egész család alkalmazhat. Persze fontos megismerni a diétás alapokat, amiket a szakrendelésen diétás tanácsadás formájában, vagy akár az interneten is meg lehet találni. Minden cukorbeteg a normális, egészséges ételeket fogyaszthatja, csak nem mindegy, hogy mit és mikor. A diabetikus édességeket az édes ízről lemondani nem tudók részére ajánljuk. Célszerű a havi egy-két kilogrammos fogyás, mert hosszú távon az tartható. A mai divatos és gyors fogyást ígérő diéták egyáltalán nem javasoltak. Azt gondolom, hogy a diéta betartásához az igazolt magas vércukorszint elég motiváló tényező, hogy az esetleges késői szövődményeket (szívinfarktus, stroke, érszűkület, látásromlás, vesebetegség) megelőzzük. Sajnos nagyon sok beteg akkor motivált a fenti tanácsok betartására, amikor a felsorolt szövődmények kialakultak, de akkor már nem lehet nagy eredményeket elérni. A „szabályok” betartásával azonban a szövődmények kialakulása teljes mértékben elkerülhető, illetve lassítható.
Egy igaz történet
Végül egy konkrét „eset”: édesapámnál 17 évvel ezelőtt egy betegség kapcsán derült ki a cukorbetegség. Átmenetileg inzulinkezelést kapott, majd fokozatosan csökkenő adagban tablettákat. 16 éve azonban azokat is elhagyhatta, mert szigorú és nagy önfegyelmet igénylő diétával, valamint mindennapos fizikai aktivitással teljesen jó a szénhidrát-anyagcseréje. Ha ő meg tudja csinálni, akkor mindenkinek sikerülhet!
Jó tudni!
Vércukorszint mérése mindenkinél javasolható, erre alkalmasak a patikákban kapható vércukorszintmérő készülékek. Akik magas vérnyomásban szenvednek, elhízottak, terhesség során cukorbetegek voltak, családjukban többen is érintettek, azoknak mindenképpen javasolt a rendszeres vércukormérés. Kórélettani okoknál fogva először az étkezés utáni vércukorszint emelkedik meg. Éppen ezért tanácsolom inkább étkezés után két órával mérni a vércukrot, amely akkor normális, ha az 7,8 mmol/ alatti. Akiknél ez az érték 7,8 és 11,1 mmol/l közé esik, ők még nem cukorbetegek, de már károsodott a cukoranyagcseréjük, és nagy esélyük van a betegség kialakulására.