A pitvarfibrillációról

Győr+ Illusztráció: depositphotos.com
2024.10.06. 18:20

A pitvarfibrilláció vagy pitvarremegés a Magyarországon leggyakrabban előforduló ritmuszavar. Ugyan nem halálos betegségről van szó, azonban más betegségekhez társulva gyakran vezet súlyos, életet veszélyeztető állapotokhoz.

A betegség tünetei

A pitvarfibrillációt a szív pitvarainak szabálytalan elektromos működése okozza, melynek hatására a szív kamrái rendezetlenül, rendszerint nagy sebességgel remegnek, megfelelő összehúzódás nélkül. Ebből adódik a leggyakoribb tünet, a szív rendszertelen és gyors dobogása. További tünetek lehetnek a szívdobogás mellé társuló gyenge mellkasi szorító érzés, fulladás, fáradtság és gyengeség.

Mit tegyünk, ha össze-vissza ver a szívünk?

Amennyiben először fordul elő ez a ritmuszavarunk, nem szabad késlekednünk, azonnal fel kell keresni a területileg illetékes sürgősségi ellátásra szakosodott kórházi osztályt, ugyanis 24 óráig van lehetőség az eredeti szívritmus (sinus ritmus) visszaállítására a legkevesebb lehetséges szövődménnyel. Ezt követően nagy a veszélye, hogy a nem megfelelően működő pitvarokban vérrög képződik.

Veszélyei

A pitvarfibrilláció legnagyobb veszélye a vérrögképződés. A vér egyik élettani tulajdonsága, hogy ha nem folyik, megalvad. Ez az oka annak is, hogy a nem megfelelően összehúzódó pitvarokban vérrög képződik. Ennek legnagyobb veszélye, hogy a vérrög elsodródva érpályán keresztül különböző szerveknek elzárja a keringését, és ott szervi infarktust okoz (agyi infarktus, veseinfarktus, bélinfarktus). Ezek közül kiemelendő az agyi infarktus, más néven stroke jelentősége, melynek tünetei a hirtelen jelentkező jellemzően féloldali gyengeség, zsibbadás, bénaság, vagy a beszédértés, beszélés, illetve nyelési zavar.

Fontos az időfaktor

Amennyiben egy betegnél igazolódik a pitvarfibrilláció, az első és legfontosabb döntő tényező az időfaktor. 24 órán belül a szív eredeti ritmusának helyreállítására törekszünk. Ennek egyik módszere a gyógyszeres szívritmus-visszaállítás. Amennyiben a gyógyszeres terápia sikertelen, úgy elektromos szívritmus-helyreállítás történik. Ilyenkor rövid altatásban elektromos ingerrel újraindulásra kényszerítjük a szívet. Ha sikerült a normális szívritmust (sinus ritmus) helyreállítani, állandó gyógyszeres terápiát állítunk be a ritmuszavar megelőzésére. Emellett szükség van vérhígító terápia bevezetésére, hogy vérrög kialakulásának esélyét csökkentsük.

Állandósult pitvarfibrilláció Ha túllépjük az időfaktort, 4 hetes vérhígító terápiát kell beállítani, ezt követően lehet szó újra a sinus ritmus visszaállításáról. Megfelelően beállított vérhígító terápia mellett ennyi idő alatt a szívben létrejött vérrög képes feloldódni. Nem minden esetben van lehetőség a sinus ritmus visszaállítására. Ilyenkor a szívritmus szabályozása leggyakrabban gyógyszeresen történik, de ilyenkor sem szabad a vérhígító terápia fontosságáról megfeledkezni.

Szerző: dr. Kiss Balázs kardiológus
Illusztráció: depositphotos.com

Kapcsolódó témák: #egészség | #vény nélkül |