Az elülső feltárásból (köznyelvben izomátvágás nélkül) végzett csípő TEP beültetést az utóbbi időben egyre nagyobb érdeklődés övezi. A műtét előnyeiről sokszor az interneten, időnként indokolatlan nagy elvárást sugalló, adott esetben önreklámot is feltételezhető információk jelennek meg.
Többéves panaszok csökkentése
A csípőprotézis-beültetés több évtizede az egyik legsikeresebb ortopédsebészeti beavatkozások egyike. Alapvetően a fájdalom csökkentése érdekében végezzük a beavatkozást, legtöbbször egy többéves fokozatos mozgásbeszűkülés, fájdalom, életminőség romlás kísérte csípőízületi kopásból eredő panaszok enyhítésére. A hosszútávú jó eredményt minden behatolásból a jó pozícióban beültetett implantátum biztosítja.
Gyorsabb felépülést segítő eljárások
Az elmúlt években, évtizedben részben a betegek elvárása, részben a technikai fejlődés miatt jelentősen rövidült a beavatkozás mérete, kevésbé invazív műtéti eljárások terjedtek el. Ezekhez a gyorsabb felépülést elősegítő feltárásokhoz társult néhány, a műtét körül alkalmazott gyógyszeres kezelés. Ilyenek a kevesebb vérzést elősegítő készítmények, a hatékonyabb műtét utáni fájdalomcsillapítást biztosító részben műtét közben, részben közvetlenül a műtét után alkalmazott gyógyszerek és beavatkozások. Természetesen a műtéti érzéstelenítés során alkalmazott technikák is fejlődtek és az utóbbi is a betegek kisebb megterhelését, koraibb mobilizálását segítette. A fentiek mellett a gyógytornászokkal közösen a betegek gyorsabb terhelhetőségének felismerése, szakszerű irányítása szintén a rehabilitáció felgyorsulását eredményezte. Ez utóbbi folyamatot támogatta a háziápolás keretében megerősödő, elterjedtebb házigyógytorna alkalmazása.
Régi feltárás új környezetben
Egy korábban ismert feltárást a mai kor adta lehetőségek mellett (ahogy a többi behatolás is kevésbé invazív/megterhelő lett), az elülső műtéti behatolásnál is felhasználták a technikai fejlődés lehetőségeit. Így alakult ki az elülső feltárás relatíve kis metszésből. Mint minden kevésbé invazív műtétnél, nem a seb hossza a lényeges, hanem a lágyrészek, elsősorban a műtét utáni mozgást biztosító izmok kímélete.
A korai rehabilitáció is felgyorsulhat
Orvosi oldalról komoly előzetes felkészülés, felkészítés után végezhető csak a beavatkozás. Ma már tisztázódott a feltárást elősegítő eszközök repertoárja, ami szintén gondos előkészítést igényel. Ennek ellenére bizonyos szövődmények ennél a feltárásnál nagyobb arányban fordulnak elő. Optimális alkatú és motivációjú betegek esetében a korai rehabilitációs időszakban azonban gyorsabb lehet a felépülés. Ez az irodalmi adatok alapján a műtétet követő 6-12 hét. Ennek oka lehet, hogy az elülső feltárás során a csont és a lágyrész érintettség kisebb, ami a kiegészítő fájdalomcsillapítások mellett hatékonyabb mobilizálást tesz lehetővé. Ezt az elülső feltárásból végzett csípőprotézis beültetetést igyekszünk nem túldimenzionált módon az arra alkalmas és az azt vállaló betegeknek biztosítani Győrben is az ortopédiai osztályon. Mindezek mellett ne felejtsük el, hogy a betegek funkcionális állapota 3-6 hónappal a műtét után nem függ attól, hogy milyen irányból történt a feltárás (elülső, oldalsó vagy hátsó).
Jó tudni!
A rehabilitációs időszak lerövidítése egyértelmű előny a még aktív dolgozók számára a munkába való mihamarabbi visszatérés szempontjából. Idősebb aktív betegek esetében is lehet előny a műtét utáni gyorsabb felkelés, elindulás a korai szakban. Ezzel összességében a motivált betegeknél a kórházi tartózkodási igény is csökkenthető. Hangsúlyos, hogy nem minden beteg alkalmas erre a beavatkozásra. Azt, hogy milyen alkatú, csípő-medence konfigurációjú (röntgen kép alapján) beteg nyerhet egyértelműen a feltárás adta gyorsabb korai felépülés előnyéből, azt mindig az operatőrnek kell eldöntenie.
Szerző: Dr. Gunther Tibor egyetemi docens, az Ortopédiai Osztály vezető főorvosa
Illusztráció: depositphotos.com