Fitten áldott állapotban

Szerző: Molnár Sarolta prevenciós és mozgástudományi szakember Illusztráció: Pixabay
2024.03.25. 09:56

A nők életében egy rendkívül különleges időszak a babavárás. Izgalmas változásokon mennek keresztül testileg-lelkileg egyaránt. De bármilyen csodás időszak is ez, rengeteg kérdést és kihívást tartogat. Hálás vagyok, amiért ezt a csodát most én magam is megélhetem.

Bízzunk magunkban és az ösztöneinkben!

Érdeklődve figyelem a bennem zajló változásokat és nagyon élvezem ezt a felfedező utat. A mai kismamáknak több ellentmondásos elvárással is szembesülniük kell: azt mondják, ne idegeskedjünk semmin, mert az árt a babának. De közben az orvostól a védőnőig, az összes jó szándékú rokonon és baráton keresztül mindenkinek van egy követendő tanácsa, vagy egy sejtelmes kérdése, amitől azt érezhetjük, hogy nem vagyunk elég felkészültek, elbizonytalanodhatunk és kételkedni kezdünk, hogy valóban felelősségteljes anyák vagyunk-e.

Első trimeszter

A legfontosabb, hogy próbáljuk meghallani a testünk jelzéseit. Az első trimeszterben javasolt óvatosabb, visszafogottabb edzésekre váltani. De szervezetünk ilyenkor is teszi a dolgát és optimális üzemmódra kapcsol minket. Álmosak, fáradtabbak vagyunk, az első három hónapban. Plusz a reggeli (vagy egész napos) rosszullétek, hányinger, gyomorégés, nem éppen világmegváltásra sarkall minket. Engedjünk a szép szónak és lazítsunk, pihenjünk annyit, amennyi jólesik. A mozgást ne hanyagoljuk el, de helyezzük előtérbe a kis és közepes intenzitású programokat.

Második trimeszter

Majd elérkezik a második trimeszter és vele együtt visszatér az energiánk.  Ebben az időszakban is nagyon fontos a mozgás. Már újra bátran végezhetjük azokat a sportokat, amiket eddig, ha örömforrást jelentenek és továbbra is jólesnek. Persze azért kicsit visszafogottabb formában. Ha nincs semmilyen komplikáció, méhszájunk zárt, és szeretünk úszni, bátran csobbanjunk a medencébe. A meleg és termálvizes fürdőket viszont kerüljük, valamint a szaunázás helyett is csak egy kis napfürdővel melengessük most magunkat.

Kismamajóga

Próbáljunk minél több időt tölteni a friss levegőn. Ha jólesik, kocoghatunk is, vagy csak sétáljunk nagyokat. Szívből ajánlom a kismamajógát, ami testileg és lelkileg is támaszt nyújthat a várandóság alatt, és segít felkészülnünk a szülésre is. A testünk folyamatosan változik ebben az időszakban. Ez kiváltképp igaz a medenceövre. Alakulnak, helyezkednek a kis ízületek, nyúlnak a szalagok. Megelőzendő vagy mérséklendő a hát- és derékfájást, érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk ilyenkor a hátizom- és gerincgyakorlatokra. Még egy kiemelten fontos területet emelnék ki. Ez pedig a medencefenék és a gátizmok csoportja. Nekünk, nőknek azt gondolom, ez minden életszakaszban rendkívül fontos, de ilyenkor még nagyobb hangsúlyt kell kapjon. Nagyon sokban megkönnyíti áldott állapotunkat és az utána következő időszakot is, ha rendszeresen, napi szinten áldozunk pár percet, és végzünk Kegel- és intimtorna- gyakorlatokat.

Kapcsolódó témák: #egészség | #jóga | #kismama | #vény nélkül |