Vannak olyan események az évben, amik előtt előfordulhat, hogy úgy érezzük, diétáznunk, fogynunk kell. Ilyen például a közelgő karácsony és a szilveszter, hiszen mindenki szeretne lelkiismeret-furdalás nélkül csipegetni az ünnepi asztalról.
Kezdjük időben, együnk okosan
Még nincs olyan késő, hogy ne érhetnénk el eredményt egy-két hetes diétával, de csodára azért ne számítsunk, főleg tartósra ne. Ezek a villámdiéták jellemzően igen eredményesek lehetnek, hiszen többnyire néhány napos, hetes koplalással vagy szigorú étrenddel érik el, hogy leadjunk akár három vagy négy kilót is, csakhogy ez a fogyás nem feltétlenül hosszú távú, amint nem figyelünk, máris visszaszaladhatnak a leadott kilók, sőt akár még több is.
Fehérjediéta
A legtöbb diéta ilyenkor azt javasolja, hogy iktassuk ki a cukrokat és a szénhidrátokat az étrendünkből (ezek mérséklése vagy elhagyása egyébként a diétán kívül is ajánlott), és iktassunk be több fehérjét. Vagyis egy úgynevezett fehérjediétával jól járhatunk a karácsony előtti hetekben, hiszen ezek segítségével jól lakhatunk anélkül, hogy híznánk. Együnk halakat, sovány húsokat, tojást, joghurtot, zsírszegény túrót és más zsírszegény tejterméket. A sajtokkal viszont bánjunk csínján, mert azok sok rejtett kalóriát tartalmazhatnak.
Mi a helyzet a gyümölcsökkel és a zöldségekkel?
Természetesen ezek is szerepelhetnek az étrendünkben, sőt kifejezetten fontos a szerepük. A zöldségek esetében ehetünk mindent, amit az általunk követett diéta megenged, a hüvelyeseket azért mértékkel fogyasszuk. És a különféle savanyúságokat is együk bátran. A gyümölcsök tekintetében a szezonnak hála ehetünk sok almát és körtét, és ott a narancs, a mandarin és kivi is. A teák a barátaink, a hideg téli időben egyébként is jólesik egy-egy csészével vagy bögrével egy finom kamilla-, gyömbér-, citromos vagy jázmintea. A folyadékfogyasztás egyébként is fontos (diétán kívül is), igyunk sok vizet!
Vacsorázhatunk?
Végül ügyeljünk arra is, hogy mikor eszünk. Az összes étkezés fontos, a vacsorát se hagyjuk ki, ne feküdjünk le éhesen. Próbáljunk meg hat óra után már semmit sem enni, előtte pedig olyasmit, ami könnyen emészthető, nem üli meg a gyomrunkat. A mozgás a rövid lefolyású diéták esetében is fontos, egyrészt gyorsíthatja a fogyást, másrészt az alakformálásban, feszesítésben van fontos szerepe. Ha túl hideg van ahhoz, hogy kimerészkedjünk a szabadba, fussunk futópadon, vagy járjunk el különböző kardio- és nyújtóedzésekre.
Klasszikus karácsonyi menü
A klasszikus karácsonyi menü igencsak megterheli a gyomrunkat, és mivel az ünnepek alatt csak pihenünk, rövid idő alatt jó néhány kilót felszedhetünk. És a főétkezések közötti nassolásokról nem is beszéltünk. Néhány tipp: töltött káposzta helyett kerüljön valami más az asztalra. Például aszalt szilvás-narancsos pulykasült, kemencében sült lazac, esetleg töltött pisztráng vagy fűszeres fogas. Ezek bőven tartalmaznak laktató fehérjét, zsírt annál kevésbé. A halak gazdagok a szív- és érbarát ómega-3 zsírsavban. A gyógynövények éteriolaj-tartalma gyulladásgátlóan és görcsoldóan hat, jó hatással van az emésztésre. A fűszerek, mint például a kapor vagy a kömény, segít a szélszorulás, illetve puffadás okozta panaszok enyhítésében. Fogyasszon salátát és zöldséget, de egészségesen elkészítve: zsíros öntet nélkül, nagy adagokban a főfogás előtt felszolgálva. Hozzá adjon összezúzott zöldségeket, párolt almás vöröskáposztát, valamint friss fűszerekből, gyógynövényekből és sovány tejből készült öntetet.