A karácsony a szeretet ünnepe, amire sokak már hetekkel, sőt hónapokkal korábban készülnek, alig várva, hogy szeretteikkel végre több napot tölthessenek együtt.
Vannak, akik egyedül élnek
Szeretteinkkel, rokonainkkal mindnyájan örömmel vagyunk együtt, így erre a karácsonyi ünnepek kiváló lehetőséget is adnak. Azok számára viszont, akik egyedül élnek, már ez az ünnep előtti időszak is szorongás forrásául szolgálhat, vajon hogyan fog eltelni az ünnepi időszak magányosan. Az ember társas lény, szociális közegben, a többiekkel – barátokkal, munkatársakkal, rokonokkal – körülvéve él, az egyedüllét, a magány nem természetes közege. Csak kevesek számára vonzó az egyedül töltött idő, a legtöbb ember számára kényszerű, kínzó és szorongással teljes állapot, különösen időskorban.
Keressük a kapcsolatokat
Mit lehet tenni annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a magányos ünnep, ne elkeseredettségbe és depresszióba torkolljon ez a nemes időszak? Mindenképpen tanácsolható, hogy már hetekkel az ünnepnapok előtt kezdődjék meg annak megszervezése, hogy minél kevesebbet kelljen kényszerű magányosságban eltölteni. Helyes felvenni a kapcsolatot a barátokkal, rokonokkal, és egyeztetni velük, mely napokat, órákat lehet majd velük együtt tölteni. Az egyedülálló barátok célszerűen felváltva egymásnál szervezhetnek találkozót, ami jó alkalom a kimozdulásra, de a vendéglátás örömére is alkalmat ad. Szép színházi előadásokon, koncerteken nyílik mód részt venni, ahova szintén mehetünk a barátokkal, legalább kettesben, vagy kisebb-nagyobb baráti társaságban. Az utóbbi években pedig „divattá” vált, hogy ezt az időszakot nem otthon, hanem szállodában töltik az emberek, a hotelek már a kora őszi időszaktól hirdetik karácsonyi ajánlataikat. Aki ezzel a lehetőséggel szeretne, tud élni, az semmiképpen ne mulassza el. Az új környezet, új élmények mindig felvidítólag hatnak, és az ünnepi menüt is készen kapja az ember. Az efféle rendezvények további hozadéka, hogy különböző vendégszórakoztató eseményekkel és általában mértékletes sport-, mozgásprogramokkal is kiegészülnek, megtéve mindent, hogy a vendégek kedvében járjanak. Még kellemesebb lehet az efféle kimozdulás, ha sikerül beszervezni ismerősöket, barátokat, akik szintén az ünnepi egyedüllét elkerülésének ezt a módját választanák.
Közösségi programok
Ajánlható az is, hogy az internetet böngészve keressen az ember helyi szervezésű közösségi programokat, ahova ha valaki egymagában megy el, lehetőség nyílhat új ismeretségek kialakítására is. Aki nem szeretné egymagában tölteni a karácsonyt, feltétlenül legyen előrelátó, és jó időben szervezzen magának kellemes programokat, melyek alkalmat adhatnak arra is, hogy rég nem látott, elmaradt barátokkal, rokonokkal ismét kiteljesítsék a kapcsolat felvételét.
És ha mégis egyedül maradnánk
Ha pedig netán nem sikerül úgy alakítani a karácsonyt, ahogy szerettük volna, és netán mégis egyedül leszünk kínzó érzésekkel, rossz hangulattal, telefonos lelkisegély-szolgálatot is igénybe vehetünk. Aki úgy érzi, segítségre van szüksége, ne habozzon telefonálni, kapaszkodót adhatnak a szakemberek. (Például: Az S.O.S. telefonos lelkisegély-szolgálatok az ország valamennyi pontjáról elérhetőek a hét minden napján, a nap 24 órájában, az anonimitás megtartása mellett a 06-80/505-505-ös, ingyenes zöld telefonszámon.
Az első lépés megtétele nem könnyű
Az előbbiekben soroltuk azokat a lehetőségeket, melyekkel elkerülhetőek a magányban töltött ünnepnapok. Nagyon fontos azonban, hogy legyen meg az elhatározás arra, hogy ha csakugyan nem szeretnénk egyedül lenni, ezeket a lépéseket meg is tegyük. Hogy felvegyük a telefont és felhívjuk barátainkat, hogy pontos időpontokat tűzzünk ki velük a találkozásra, az együttlétre, hogy időben kinézzük és megvásároljuk a színház- és koncertjegyeket. És ugyan az elsődleges cél az volna, hogy az ember ne legyen egyedül, ha jól sikerül a szervezés, valódi, szép emberi élményekhez is juttat.