Ha portörlés közben állandóan viszket az orra és könnyezik a szeme, azt elsősorban a parányi atkák okozzák. Az egész évben fennálló, szénanáthának vélt probléma mögött is gyakran poratka-allergia húzódhat meg. Ezt nem maguk az atkák okozzák, sokkal inkább az, hogy ürülékük olyan anyagokat tartalmaz, amelyeket a levegővel együtt belélegzünk. Az érzékeny emberekből ez allergiát válthat ki.
Jelenléte nem higiénia hiányára utal
Atkák minden háztartásban előfordulnak, jelenlétük tehát nem a higiénia hiányára utal. A házipor-allergia az allergiás asztma egyik leggyakoribb oka. Az atkák előszeretettel rohamozzák meg a hálószobát. Leginkább a matracokba, a takarókba és a párnákba fészkelik be magukat. Ezeken a helyeken ugyanis mindent megtalálnak, ami számukra az élethez szükséges: nedvességet, meleget, és mindenekelőtt táplálékot, vagyis emberi bőrpikkelyeket. Azt, hogy mennyi atka található a hálószobánkban, megtudhatjuk a gyógyszertárakban kapható teszt segítségével, amellyel azt is ellenőrizhetjük, sikeres volt-e az atkaölő szerrel történt irtás. Porszívózással és tisztítószeres nedves tisztítással általában nem tudunk megszabadulni a hívatlan vendégektől!
A benzilbenzoát hatékony lehet
A benzilbenzoát, amely folyékony, illetve habspray formában szintén a gyógyszertárban kapható, hatékonyan elbánik az atkákkal. Ezt például a szőnyegpadlóra kell kenni, majd beledörgölni, hogy a hatóanyag a porrészecskéket és az allergéneket tartalmazó ürüléket kioldhassa a textilszálakból, és magához köthesse. Ezután felporszívózhatjuk a porrészecskékből, allergénekből és elpusztult atkákból álló száraz port. A gyártó szerint előírásszerű alkalmazás esetén a benzilbenzoát nem ártalmas az emberi szervezetre. A szer alkalmazását évente akár háromszor is ismételni kell, mivel a háziporatka egész évben terheli az allergiásokat. Még a tél sem hoz megváltást: a fűtési szezon kezdetével, amikor a levegő még szárazabb, a legtöbb atka elpusztul ugyan, de nagy mennyiségű ürüléket hagy maga után.
Tippek házipor-allergiásoknak
Ha port törölgetünk, nedves ruhával tegyük, hogy ne kavarjuk fel a részecskéket. Porszívózáskor (ezt lehetőleg ne az allergiás személy végezze) használjunk mikrofilteres készüléket. Sok modellnek, főként a régi típusoknak, megvan az a hátránya, hogy szíváskor az apró porrészecskéket részben újra a levegőbe juttatja, s így még növeli is a szoba levegőjének allergéntartalmát. A fa- és kőpadlók lényegesen jobbak háziporra érzékenyek számára, mint a szőnyegek, feltéve, ha a padlót rendszeresen felmossuk vizes ruhával. Szellőztessünk gyakran és sokáig, az ágyneműt is. Hálószobánkban legyen mindig hűvös, és a levegő páratartalma legyen kicsi, mert ezt nem kedvelik az atkák: ideális a 18 °C, illetve az 50 százalék alatti páratartalom. A légtisztítók megbízhatóan kiszűrik a levegőből a lebegő részecskéket. Amennyire lehet, mondjunk le a porfogókról. Főként a hálószobában fontos, hogy a nehéz, vastag függönyök helyett könnyű, mosható anyagot válasszunk sötétítőnek. A plüssállatokat rendszeresen mossuk ki mosógépben. A 60 °C feletti hőmérséklet biztosan megöli az atkákat. A 60 °C alatti hőmérsékleten mosandó anyagokhoz (például a csak 30 °C-on mosható gyapjútakarók, függönyök esetében) használjunk atkátlanító mosószeradalékot (kapható a patikákban). A kereskedelemben kapható mosószerekkel együtt így kimoshatók az atkák és az allergéntartalmú részecskék is. Napközben a hálószobát ne használjuk lakóhelyiségnek. A több funkciót betöltő helyiségekben különösen nehéz elkerülni a por felgyülemlését.
Illusztráció: depositphotos.com