A trombózis esélye számos ember életét veszélyezteti, főleg akkor, ha az illetőnél korábban kialakultak már vérrögök. Az állapot után több életmódbeli változtatás szükséges, és vannak olyan dolgok, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítani.
Hosszabb utazás előtt
Nyáron sokan vállalkoznak hosszabb utakra, legyen szó autóról, vonatról, buszról vagy repülőről. Amennyiben már volt trombózisa, akkor előtte mindenképp beszéljen orvosával, mivel a három óránál több ideig tartó utazás jelentősen megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét a mozdulatlanságra való kényszer miatt (elsősorban repülő és buszos utaknál). Ennek oka, hogy a hosszabb immobilitás, a lábak lógatása, a kevés folyadékfogyasztás miatt a keringés lelassul, ami melegágya lehet a thrombusoknak. A repülő utasterében szárazabb a levegő, amit a test fokozottabb párologtatással kompenzál, és ez szintén dehidratáltsághoz, a vér „sűrűsödéséhez” vezet. Emellett a gép fedélzetén a légnyomás is alacsonyabb, aminek hatására fokozódik a vénás pangás és a véralvadás. Hogy kinél milyen megelőzési mód szükséges, azt a kezelőorvos dönti el, melynek során figyelembe veszi többek között, hogy mikor volt a betegnek trombózisa, van-e genetikai hajlama, szed-e véralvadásgátló gyógyszert stb. Ezeket összevetve meglehet, hogy elég a kompressziós harisnya viselése, a bő folyadékfogyasztás és a test, a lábak gyakori átmozgatása, járkálás, ám magas rizikó esetén indulás és visszaindulás előtt véralvadásgátló injekció alkalmazására lehet szükség (ha nem szed egyéb készítményt).
Bő folyadékfogyasztás
Nem csak az utazás során, de egész nyáron kiemelt jelentőséggel bír a bő folyadékfogyasztás, mivel a dehidratáció könnyen „besűrítheti” a vért és pangás alakulhat ki. Nagy melegekben minimum 2,5-3 liter folyadék fogyasztása javasolt. A kávét, teát, alkoholokat pedig lehetőleg kerülje!
Kerülje a nagy meleget
A nagy melegben a vénák kitágulnak, ami kedvez a vérrögök kialakulásának. Éppen ezért ne tartózkodjon sokat a tűző napon, a hosszas napfürdőzést kerülje, húzódjon inkább árnyékba! Ezek mellett a 34 foknál melegebb termálvizekbe se menjen.
Viseljen kompressziós harisnyát
A kompressziós harisnya működésének elve azon alapul, hogy a kompresszió hatására a felületes vénák összenyomódnak, a vénás keringés a mélyen fekvő vénákba terelődik és ott fokozódik – ezáltal megszűnik bennük a vénás vér pangása. Bár nyáron nem a legkellemesebb a kompressziós harisnya viselése, ám ha már átesett trombózison, akkor érdemes felhúznia, hiszen az segíti a keringést, különösen, ha az eset a közelmúltban történt. Ha máskor nem is, de utazáshoz mindenképp viselje.
Laza öltözéket hordjon
Akinek trombózisa volt, kerülje a szoros gumis zoknikat és harisnyákat, a merev szűk nadrágokat, különösen utazáshoz, hosszú üléshez, mert a vénás keringést leszoríthatja. Bár valóban szépek lehetnek a szorosan a testez simuló ruhadarabok, ám trombózis után nem ez a legjobb választás, mivel elszoríthatják az ereket. Továbbá érdemes gördülő talpú cipőt viselni, mivel ezek jól átmozgatják az izmokat és jó hatással vannak az izompumpára is.
Fontos a mozgás
Kora reggel vagy este érdemes mozogni is – természetesen orvosával egyeztetve. A sportolás ugyanis fokozza a vérkeringést, az illető megszabadulhat az esetleges túlsúlyától. Azonban arra figyeljen, hogy ne rójon túl nagy terhelést sem arra a végtagra, melyben kialakult a vérrög, sem pedig a szívre. Ezen kívül kerülje a küzdősportokat és a sérülésveszélyes mozgásformákat is. Ehelyett inkább mozgassa meg a lábait, biciklizzen, ússzon vagy sétáljon. Táplálkozzon kiegyensúlyozottan, fogyasszon vitamint, rostban gazdag ételeket és növelje a C-vitamin bevitelt.
Illusztráció: depositphotos.com