Gyakran teszünk fogadalmakat szilveszterkor, és hajlamosak vagyunk gondolkodás nélkül ígérni. Pár nappal később azonban általában meggondoljuk magunkat. Érdemes talán kicsit spórolni a fogadalmakkal a sok csalódás helyett.
Az utolsó löket
Fogadalmat tenni akkor érdemes, amikor már eleve szerettünk volna valamit megvalósítani, és már csak egy utolsó löket hiányzik. Sokszor pontosan tisztában vagyunk azzal, hogy miben kellene változtatnunk, csak még nem szánjuk rá magunkat. Lehet, hogy eljött az idő: például elkezdeni dolgozni vagy többet aludni, leszokni a cigarettáról és a mértéktelen italozásról…
Mi a baj az újévi fogadalmakkal?
Statisztikák is kimutatták, hogy a szilveszteri ígéretek mintegy 80 százalékát nem tartjuk be. Nagy részükről pedig 1-2 hónap alatt lemondunk. Ennek az az egyik oka, hogy legtöbben hirtelenjében, a hangulat hevében fogadnak meg dolgokat – nincs benne valódi elszántság. Az is gondot okoz, hogy általában ezek nem végiggondolt döntések – tervek nélkül pedig nagyon nehéz végigvinni bármit. Az újévtől kezdődően pedig szembesülnek a nehézségekkel, visszasüppednek a mindennapokba, a szilveszter elveszíti jelentőségét, és ezzel a fogadalom is.
Népszerű fogadalmak
A statisztikák szerint Amerikában a lakosság 37 százaléka rendszeres sportolást, 13 százaléka rendszeres táplálkozást, 7 százaléka pedig a káros szenvedélyek elhagyását fogadja meg. Általában tehát az életmódbeli változások szerepelnek a legfontosabb célok között. Ha ezeket tényleg be akarjuk tartani, nem árt néhány dologra odafigyelni.
- Mindig érdemes megfogalmazni egy úgynevezett „saját mantrát”, amit elővehetünk a nehezebb helyzetekben.
- Gondolkodjunk pozitívan.
- Ne fukarkodjunk az önjutalommal, ha elértünk egy új szintet.
- Kerüljük el azokat, akik visszatartanak céljaink elérésében.
- Ne rontsunk ajtóstul a házba, maradjunk fokozatosak.
Pozitívan fogalmazzunk
Attól, hogy elsőre nem sikerült betartani az ígéretet, nem jelenti azt, hogy későbbiekben nem jöhet össze. Ne vessünk el azért valamit, mert hibáztunk, inkább próbálkozzunk újra. Ne görcsöljünk túlzottan – nem érdemes például úgy kezdeni egy fogadalmat, hogy „soha” vagy úgy, hogy „mostantól fogva mindig”. Próbáljuk meg pozitív irányban megfogalmazni ígéretet magunknak: arról szóljon, hogy mit fogunk majd véghezvinni, és ne arról, hogy mit nem fogunk megtenni. „A nem eszem csokit mostantól” helyett, inkább mondjuk azt: „mától sok gyümölcsöt fogok enni”.
Bónusz tanácsok
Biztos vannak a környezetünkben olyanok, akik egy hajóban eveznek velünk, és hasonló dolgokon szeretnének változtatni. Keressük meg őket és töltsünk velük időt, ösztönzzük egymást. Nem kínos, ha leírjuk valahova a döntéseket, akár vezethetünk naplót is céljaink megvalósításáról. Érdemes azt is leírni, ha már elértünk valamilyen sikert. A legfontosabb pedig, hogy bízzunk önmagunkban, és abban, hogy ha eleget küzdünk valamiért, akkor biztosan sikerülni fog. Hajrá – fogadalmakra fel!