A mai vendég a Vészkijáratban Kern András, szociális munkás, családkonzulens, művészterapeuta. Miért fontos az, hogy már egészen a pocakba kerüléstől azt érezze a gyermek, hogy szeretik és elfogadják? Mi mindenre van hatással a gyermek életében, ha nem szereti és nem ismeri önmagát? Hogyan tudunk segíteni egy gyereknek, hogy felismerje az érzelmeit és tudja azokat kezelni?
Mi mindenre van hatással ha ezek a kognitív képességek nincsenek megalapozva egy kisember életében? Szó lesz még a Szabadhegyi Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumról, ahol évek óta a tanterv része a társas- és kognitív képességek fejlesztése tantárgy. Lehetséges, hogy egy iskola úgy dönt, hogy a tanterv része legyen ennek az élethez szükséges képességnek a fejlesztése? Hogyan lehet ezt egyáltalán fejleszteni?
Kern András arról is beszélt, hogy művészterapeutaként az érzelmek megtanulására, tudatosítására fókuszálnak. „Ha negatív érzelmeket tud megfogalmazni a gyermek, akkor azokat nem elfojtja, hanem kifejezi” – mutatott rá a szakember.
Kern András azt is elmondta: probléma esetén külső varázsszerre várni nem lehet, a szülők aktív részvétele is szükséges ahhoz, hogy egy-egy helyzetet meg tudjanak oldani.
A pedagógusszakma nyitottságáról a szakember elmondta: a tankerület Győrben támogatja a munkájukat, de szükséges lenne egy társadalmi párbeszéd arról, hogyan lehetne bővíteni ezt a fajta együttműködést más iskolákban, intézményekben is.