A Vészkijáratban ezúttal a drogokkal és az alkohollal kapcsolatos kérdéseket járta körbe Mihályi Orsi, vendége pedig a a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Színes Fogadó Tér Szenvedélybetegek Integrált Intézményének vezetője, Káldyné Szabó Eszter volt.
A Győr+ ifjúságvédelmi magazinjában nincs tabu téma: a drog, az alkohol, a szexualitás, és a bántalmazás formái egyaránt terítékre kerülnek. A korábbi adásokban az iskolai bántalmazás és a függőségek volt a téma.
Mint azt Mihályi Orsi elsőként felvetette: az alkohol legális, azonban rá lehet szokni, függőséget okozhat, eközben pedig baráti összejövetelek, partik, bulik kelléke. Legalitása mellett a reklámokban is folyamatosan jelen van, így gyakorlatilag lehetetlen kikerülni. Hogyan tudjuk átadni a gyerekeinknek, hogy milyen az alkohol? – tette fel a kérdést a műsorvezető.
Ahogy azt Káldy Eszter elmondta: a magyar kultúrának szerves része az alkohol, a gyerekek számára is teljesen természetes, hogy a szülőket látja alkoholt fogyasztani, családi helyzettől és családmodelltől függetlenül. Káldy Eszter szerint különbséget kell tenni a kóros ivás és a szociális ivás között, utóbbiak Káldy szerint évente 3-4 alkalommal fogyasztanak alkoholt eseményekkor.
Aki ennél többször nyúl alkoholhoz, mennyiségtől függetlenül, az már a másik kategória.
Káldy Eszter szerint a családi normarendszer felállítása sokat segíthet abban, hogy a gyerekeink a kortárs befolyásolásban is helyt tudjanak állni. A szakértő elmagyarázza a FOMO kifejezés jelentését, amelynek megértése fontos ahhoz, hogy a gyerekeink viselkedését megértsük.
Mit tehetünk azért, hogy a mi volt az iskolában? kérdésre ne azt a választ kapjuk, hogy “semmi”? Káldy Eszter szerint a megoldás az, hogy gyermekünktől azt kérdezzük meg inkább, hogy mi volt a legjobb a napjában.
Az adás második felében szó esik az “apa anya fia” programról, a kimondhato.hu weboldalról, ahol hasznos segítséget kaphatunk a szenvedélybetegséket illetően.
A teljes adás itt tekinthető meg: