Vészkijárat – Mennyit engedjünk a gyermeknek a képernyő előtt?

Győr+ Fotó: Marcali Gábor
2024.08.05. 19:25

Mihályi Orsi vendégei olyan szakemberek, akik más-más területen találkoznak azokkal a problémakörökkel, amelyek elsősorban a fiatalokat érintik, legyen az a drog, az alkohol, a szexualitás kérdései, vagy épp az iskolai zaklatás. A beszélgetőpartner ezúttal Durgó Attila, Kormányhivatal Igazságügyi Osztályának vezetője, és pártfogó felügyelő, a téma pedig az internetes zaklatás és az online biztonság.

Központi téma manapság, hogy mennyi időt engedjünk a gyermeknek a képernyő előtt? Nem elég tudományos tanulmány foglalkozik még azzal, hogy komolyan vegyék a szülők, milyen hatással tud lenni a gyermek fejlődésére a mobiltelefon, a televízió és egyéb informatikai eszközök? Sokan bébiszitterként használják ezeket, pedig mind a kreativitásra, mind a szociális képességekre nagyon rossz hatással vannak.

Durgó Attila

Ne az internetnek a világa legyen a valóság, ezen dolgozunk – mondta Durgó Attila. A gyermeki naivitás és jóhiszeműség nagyon sok elkövetőt sarkall arra, hogy kihasználják a gyerekeket – részletezi a szakember, utalva arra, hogy a fiatalabbak körében sokszor dolgozik a megfelelési kényszer, a felzárkózási vágy.

Az online játékok kapcsán Durgó Attila kiemelte: ma már sokkal fiatalabbként kezdenek játszani online a gyerekek, és a bűnözők is tudják ezt, ezért keresik is a lehetőséget, hogy kapcsolatba kerüljenek a gyerekekkel. Mihályi Orsi szerint fontos, hogy a gyerekeinknek elmondjuk: az, amit az interneten látnak, az nem a valóság, és ez természetesen nem csak a játékokra vonatkozik. Durgó Attila leszögezte: a bizalom, a szeretet rendkívül fontos, hiszen így lehet kommunikálni a gyerekekkel. Fel kell mérnünk azt is, hogy szüksége van-e a gyereknek egy okostelefonra, vagy csak az a lényeges, hogy elérhessen minket? Utóbbi célra megfelelhet egy nyomógombos telefon is. A túlféltés, túlszeretés is rossz irányba visz – hívta fel a figyelmet a szakember.

Az adásban szó esik még az online fotókról, arról, hogy mit és hogyan tegyünk közzé a közösségi médiában és a gyerekektől milyen információkat próbálnak a bűnözők begyűjteni, és hogyan előzhetjük meg azokat a szituációkat, amelyben a gyermekeinket bántalmazás érheti. Durgó Attila a gyakorlati tudnivalók mellett a büntetőjogi oldalról is beszélt Mihályi Orsival, a teljes adás már itt visszanézhető: